Drukuj Powrót do artykułu

Ciechanów: rekolekcje dla chorych onkologicznie i przeżywających żałobę

07 lutego 2018 | 19:00 | Ciechanów / eg | Ciechanów Ⓒ Ⓟ

„Oto syn Twój (…), oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,26-27)” – pod takim hasłem w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie w diecezji płockiej w przededniu Światowego Dnia Chorego odbyły się rekolekcje dla osób chorych, w tym onkologicznie, osób w podeszłym wieku, ich rodzin oraz przeżywających żałobę. Owocem rekolekcji jest utworzenie grupy wsparcia dla chorych i ich rodzin przy miejscowym hospicjum.

Rekolekcje dla osób chorych, starszych, chorych onkologicznie i ich rodzin oraz dla tych, którzy przeżywają żałobę po śmierci bliskiej osoby, poprowadził w kaplicy szpitalnej pw. św. Matki Teresy z Kalkuty ks. Maciej Szostak, kapelan Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

W czasie rekolekcji głosił, że ludzie potrzebują bliskości, wiary i modlitwy, aby przeżyć trudne historie swojego życia, związane z krzyżem, z dźwiganiem cierpienia czy z tęsknotą za kimś, kogo już zabrakło. Przypomniał popularną modlitwę ks. Dolindo Ruotolo „Jezu, Ty się tym zajmij”, uznając, że jest ona gestem pokory wobec Boga.

Kapelan polecił, aby swoje życie ofiarować Bogu, ze świadomością, że nie wszystko w życiu zależy od człowieka: „Wiele razy człowiek próbuje `wziąć sprawy w swoje ręce` i nie zawsze to się dobrze kończy. Postarajmy się historię swojego życia przeżywać razem z Bogiem” – zwrócił się do chorych i ich rodzin.

Ks. Maciej Szostak poprosił też, aby starać się w mądry sposób przeżywać żałobę po utracie bliskiej osoby, bo nie może być tak, że dla kogoś „staje się ona całym życiem”.

W programie rekolekcji były Msze św., nabożeństwo Drogi Krzyżowej, adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową. Poza tym udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Na pamiątkę spotkań uczestnicy otrzymali obrazek z Matką Bożą Piaskową – Uzdrowieniem Chorych – Jej wizerunek pochodzi z bazyliki ojców karmelitów w Krakowie.

Obecni na rekolekcjach uczestniczyli także w warsztatach psychologicznych. Poprowadziła je psycholog ze szpitala Ewa Kortes-Pakuszewska. Owocem tych spotkań jest utworzenie grupy wsparcia przy hospicjum w szpitalu, dla wszystkich chętnych mieszkańców Ciechanowa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.