Ciechanów: VI Spotkanie Młodych „Wake up”
24 listopada 2024 | 16:36 | eg | Ciechanów Ⓒ Ⓟ
– Modlę się za to, żeby świat, który nam miesza w głowie, nie zamieszał nam tak, żebyśmy zgubili istotę naszego życia, nie zgubili Chrystusa – Króla wszechświata – zwrócił się bp Szymon Stułkowski do młodzieży uczestniczącej w VI Spotkaniu Młodych „Wake up” w Ciechanowie. W Hali Mazovia modliło się, adorowało, spowiadało i słuchało słowa Bożego około 600 młodych ludzi z diecezji płockiej. Na zakończenie spotkania koncert dała grupa Wyrwani z niewoli.
Bp Szymon Stułkowski przewodniczył Eucharystii z udziałem około 600 młodych ludzi między innymi ze Strzegowa, Płocka, Karniewa, Płońska, Mławy, Pułtuska, Serocka, Żuromina, Nasielska. Część z nich, to kandydaci do sakramentu bierzmowania. Byli też członkowie wspólnot Wojsko Gedeona i Laboratorium wiary z Przasnysza
W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata przywołał Ewangelię (J 18,33b-37), w której Jezus mówi: „Jestem Królem, ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat aby dać świadectwo prawdzie. Każdy kto jest z prawdy, słucha Mojego głosu”: – Prawda, którą jest Jezus Chrystus Król Wszechświata może nas wyzwolić: z wszelkich lęków, niepokojów, nawet ze śmierci – podkreślił biskup płocki.
Opowiedział spektakl teatralny, który obejrzał, gdzie przy kapsule z gazem aktorzy debatowali nad człowiekiem, który chciał odebrać sobie życie, czy ma takie prawo. Był tam też przedstawiciel katolików: powiedział, że człowiek powinien się zgodzić na krzyż, na cierpienie, bo tak naucza Kościół. Zapytano też widownię, co o tym myśli. Większość podniosła rękę za tzw. „godną śmiercią”.
– Godna śmierć w naszym rozumieniu to towarzyszenie człowiekowi, do końca, trzymanie za rękę, żeby go przeprowadzić, ale świat dziś mówi, że godna śmierć to kapsuła i człowiek ma prawo decydować. Jest wolny, może otworzyć kapsułę. Inny smak ma też dziś słowo „sumienie”. My wiemy, że jest wewnętrznym centrum w nas, które pozwala nam rozeznać co jest dobre, a co złe. Ale dziś słyszymy: to jest moje sumienie, ja mam prawo wybierać w wolności. Narzuca się też nam narrację, że podstawowym prawem kobiety jest prawo do zabicia dziecka pod sercem. Wiadomo nam jednak, że nie można mieć prawa do zabijania człowieka i nazywać to prawem ludzkim – zaakcentował kaznodzieja.
Biskup raz jeszcze powtórzył za Jezusem z Ewangelii: „Ja się po to narodziłem i po to przyszedłem na świat aby dać świadectwo prawdzie”: – Świadek to jest ten, który był obecny przy jakimś wydarzeniu i może je opowiedzieć, może zaświadczyć o tym co się stało. Jezus, który jest prawdziwym Synem Bożym przyszedł zaświadczyć o prawdzie naszego człowieczeństwa: jaki jesteś człowieku? – zapytał obecnych.
– „Jesteś stworzony przeze mnie – mówi Bóg, jesteś umiłowany przeze mnie – mówi Bóg, jesteś zbawiony przez mojego Syna – mówi Bóg” – głosił bp Stułkowski. – „Otwieram dla ciebie niebo, chcę cię przeprowadzić do życia wiecznego. Nie skończy się twoje życie w piachu, w pięknym marmurowym grobowcu – twoją przyszłością jest niebo. Ja się na to narodziłem i przyszedłem na świat żebyś to odkrył, uwierzył i poszedł za tym świadectwem” – interpretował hierarcha.
Podkreślił, że młodych na spotkanie w Ciechanowie przyprowadził Duch Święty. On prowadzi ich przez życie, z pomocą osób dorosłych, rodziców, kapłanów. Zwłaszcza ci ostatni są po to, żeby pomagali odkryć Jezusa, który dał świadectwo prawdzie: – Modlę się za to, żeby świat, który nam miesza w głowie, nie zamieszał nam tak, żebyśmy zgubili istotę naszego życia, nie zgubili Chrystusa – Króla wszechświata. Żyjmy tą prawdą, którą jest Jezus Chrystus – wezwał młodych Pasterz Kościoła płockiego.
W programie spotkania ewangelizacyjnego poza Eucharystią, była też adoracja Najświętszego Sakramentu, uwielbienie, możliwość spowiedzi, z czego skorzystało wielu młodych ludzi. Ogromną popularnością cieszyło się stoisko z okularami VR do przeżycia Ewangelii. Chętni mogli porozmawiać z psychologiem. Młodzi z uwagą wysłuchali też świadectw.
Poruszyły ich szczere wyznania Mileny Adamczewskiej, znanej z TikTok „Bożej Tancerki”, która od najmłodszych lat musiała stawić czoła trudnym doświadczeniom osobistym i rodzinnym. Porzuciła ją mama, a nowa kobieta ojca zakazywała wiary i rozwijania pasji. Przełomem stała się lektura Psalmu 30: „Panie, zamieniłeś moją żałobę w taniec, rozwiązałeś wór pokutny, a przepasałeś radością”. Trafiła na diakonię modlitwy tańca, obecnie wielbi Boga tańcząc. Ma wspaniałego chłopaka, który z nią jeździ na posługi i prowadzi diakonie modlitwy tańcem. Drugie ze świadectw wygłosił Maciej Kalisiak, twórca Fundacji „Służąc Życiu”, która prowadzi działania na rzecz ewangelizacji i formacji nastolatków.
Wieczorem odbył się Koncert Heres / Wyrwani z Niewoli. Twórcy grupy, to Jacek „Heres” Zajkowski i Piotr Zalewski. Wspólnie poprzez muzykę i osobiste historie, dzielili się nadzieją i wartościami, które mogą pomóc młodzieży odnaleźć drogę do Boga.
Głównym organizatorem szóstego spotkania „Wake up” było Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku z ks. Tomaszem Decem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.