Drukuj Powrót do artykułu

Ciechanowiec: „Ligawki 2008”

07 grudnia 2008 | 18:45 | ks. ap Ⓒ Ⓟ

Tradycyjnie w Ciechanowcu, w pierwszą niedzielę grudnia i w poprzedzającą ją sobotę, rozbrzmiewały ligawki, trombity i bazuny, a także inne instrumenty pasterskie. Odbywał się tam już XXVIII Konkurs Gry na Instrumentach Ludowych Pasterskich – „ Ligawki 2008 ”.

W tym roku do Ciechanowca przyjechało kilkuset wykonawców z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Bułgarii i Słowacji oraz z różnych regionów Polski od gór po wybrzeże. Oprócz zmagań konkursowych w różnych kategoriach wiekowych i instrumentalnych, można było posłuchać zespołów ludowych, było nabyć ręcznie robione w okolicach Ciechanowca ligawki oraz spróbować na nich zagrać.

Uczestnicy konkursu, w strojach ludowych i z instrumentami, uczestniczyli w Eucharystii, celebrowanej w kościele p.w. Trójcy Świętej w Ciechanowcu przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, który objął także patronat nad konkursem. Biskup przypomniał, że czas Adwentu, zarówno w Polsce, jak też w wielu sąsiednich krajach, związany ze zwyczajami używania różnego rodzaju instrumentów pasterskich, które miały dopomagać w uświadamianiu sobie prawdy o narodzeniu Jezusa Chrystusa.

Na zakończenie Eucharystii biskup modlił się również za zamarłego patriarchę Aleksego II i o wybór dobrego jego następcy oraz łączył się w żałobie z diecezją siedlecką w związku ze śmiercią ks. Józefa Szajdy długoletniego duszpasterza młodzieży i współpracownika Katolickiego Radia Podlasie.

Konkurs Gry na Instrumentach Ludowych Pasterskich po raz pierwszy zorganizowany został w 1971 r. z inicjatywy Kazimierza Uszyńskiego ówczesnego dyrektora Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.