Ciechocinek: podczas nabożeństwa ekumenicznego pamiętano o prześladowanych chrześcijanach
23 stycznia 2011 | 16:37 | ks. an (KAI) Ⓒ Ⓟ
Za prześladowanych chrześcijan modlono się w Ciechocinku podczas centralnego dla diecezji włocławskiej nabożeństwa z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przybyli na nie przedstawiciele Kościołów: prawosławnego i luterańskiego. Bp Wiesław Mering uwrażliwiał zebranych na problem prześladowania chrześcijan, nietolerancji o podłożu religijnym, a także braku szacunku wobec człowieka, co – według niego – jest znakiem charakteryzującym współczesne czasy.
Biskup włocławski celebrował w Ciechocinku Mszę św. wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim oraz kapłanami z diecezji. Homilię wygłosił przedstawiciel Kościoła prawosławnego ks. Mikołaj Hajduczenia z Torunia. Nawiązał w niej do hasła Tygodnia przypominając, że to wspólnota chrześcijan z Jerozolimy opracowała teksty dla tegorocznych nabożeństw. – Eucharystia jest źródłem nadziei, stąd przesłanie nadziei płynie z Jerozolimy, jako miejsca, w którym sakrament ten został ustanowiony – mówił.
Ks. Hajduczenia przypomniał też o aktach nienawiści skierowanych przeciwko chrześcijanom, o bierności świata, zwłaszcza Europy, która od korzeni chrześcijańskich próbuje się odciąć. Stwierdził, że sprzeciw wobec prześladowań również jest znakiem jedności i nadziei. – Jeden jest Bóg i jedna jest nadzieja – dodał na zakończenie kaznodzieja.
Odnosząc się do okazji modlitewnego spotkania, a także do homilii przedstawiciela Kościoła prawosławnego, bp Mering mówił o problemie prześladowania chrześcijan, nietolerancji o podłożu religijnym, a także o braku szacunku wobec człowieka.
Biskup włocławski pytał, czy wysiłek na drodze zjednoczenia chrześcijan jest wystarczający, czy troska o jedność chrześcijan widziana jest jako podstawowe dla nas zadanie? – Z pewnością nasze niedoskonałości, słabości i grzech wprowadzają podział i nie ułatwiają zjednoczenia. Ważne jednak, by pomimo ludzkich słabości prosić Boga, abyśmy byli jedno. Zjednoczenie jest dziełem Boga, nie człowieka – dodał bp Mering.
Jako przykład ekumenicznych gestów ostatnich dni podał nominację przez Benedykta XVI profesora Wernera Arbera z Bazylei, protestanta, na przewodniczącego Papieskiej Akademii Nauk. Bp Mering podkreślił, że to są gesty, które świadczą o woli kroczenia w wysiłku ekumenicznym.
Organizatorem obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji włocławskiej jest ks. prałat Grzegorz Karolak z Ciechocinka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.