Cięcina: parafianie i gmina ratują zabytkowy kościół
25 października 2010 | 15:56 | rk Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 tys. zł zebrali już parafianie z Cięciny koło Żywca na renowację unikatowego, XVI-wiecznego drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Specjalną akcję zainicjowała grupa ludzi, którym szczególnie zależało na tym, by świątynia, która jest obecnie kościołem pomocniczym, nie popadała w ruinę.
Jeden z inicjatorów przedsięwzięcia chcący zachować anonimowość podkreśla, że z drewnianym kościółkiem wielu łączą rodzinne wspomnienia. „Jesteśmy ludźmi, którzy żyją tu z dziada pradziada. Ta świątynia to coś więcej niż tylko sam budynek. Przecież w tym kościele nasi pradziadowe brali śluby, tutaj mieli pogrzeby, tu mieli ostatnią Mszę w swoim życiu. Jest to kościół, który stoi już tyle setek lat i gdyby teraz uległ zniszczeniu, wstyd byłoby po śmierci naszym przodkom spojrzeć w oczy” – mówi góral z Cięciny.
Tymczasem na początku października rozpoczęły się prace związane z wymianą dachu świątyni. Zniknie szpecący ją i niebezpieczny eternit, a na jego miejsce pojawi się modrzewiowy gont łupany.
Proboszcz parafii w Cięcinie, ks. Stanisław Bogacz przypomina, że rozpoczęcie prac było możliwe dzięki środkom przyznanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Gmina Węgierska Górka na projekt renowacji dachu pozyskała prawie 300 tys. zł. Od kilku miesięcy trwa także zbiórka funduszy: przez zbiórkę „na tacę” lub wpłaty na specjalne konto.
„Przyznaję, że nie wiedziałem, iż parafianie tak bardzo kochają ten kościół. Widziałem duże zainteresowania, ale nie oczekiwałem aż tak dużej ofiarności” – podkreśla kapłan.
Projekt rewaloryzacji kościoła św. Katarzyny podzielono na etapy. Do 15 listopada zaplanowano wymienienie dachu i orynnowanie. Dalsze prace są uzależnione od zdobycia kolejnych pieniędzy.
W przyszłości odnowiony zostanie cały kościół. Mają być odtworzone zabudowania zagrody plebańskiej, organistówka, ścieżki i ogród, sad z kapliczką, stodoła i wozownia. Jest też pomysł, by na terenie przyległym do kościoła utworzyć w przyszłości park drewnianych rzeźb sakralnych, ogrodzić całość i zamontować w kościele system antywłamaniowy. Powstałoby w ten sposób coś na kształt skansenu sakralnego.
Kościół św. Katarzyny jest obecnie kościołem pomocniczym parafii w Cięcinie. Nadal odprawiane są tutaj Msze i nabożeństwa. Świątynia ma konstrukcję zrębową, w najstarszej części zbudowana w XVI wieku, natomiast wieża ma konstrukcję słupową. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. Ołtarzem głównym jest ołtarz św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Nieznane jest pochodzenie, autorstwo wykonania, ani też fundacja ołtarza. Kościół zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko-małopolskiego. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.