Ciekoty/ Żeromszczyzna – Szklany Dom zaprasza na cykliczne nabożeństwa majowe przy kapliczce Żeromskich
06 maja 2024 | 17:56 | dziar | Ciekoty Ⓒ Ⓟ
Cykl sześciu sobotnich i niedzielnych spotkań nazwanych „Majowe Śpiewy” – pod kapliczką nad brzegiem stawu obok dworku Stefana Żeromskiego, proponuje miłośnikom nabożeństw majowych Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom, w nawiązaniu do tradycji, która w Polsce liczy blisko 200 lat.
Zespoły ludowe z Gór Świętokrzyskich poprowadzą śpiewy.
Wydarzenie zainaugurowano już 4 maja w sobotę, gdy majówkę poprowadził Chór Masłowianie, współpracujący ze Szklanym Domem i artystami kieleckim, nagrywający teledyski o charakterze religijnym. Tym razem w wykonaniu chóru oraz zebranych osób posłuchać można było m.in. pieśni: „Chwalcie łąki umajone”, „Serdeczna Matko” oraz „Gwiazdo śliczna, wspaniała”.
W kolejną sobotę, 11 maja, „Majowe Śpiewy” odbędą się z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty, Lubrzanka, a w niedzielę 12 maja – z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich Brzezinianki.
Kolejny majówkowy weekend, 18 i 19 maja majowe przy kapliczce Żeromskich poprowadzą Koła Gospodyń Wiejskich Domaszowianie oraz Kopcowianki i Nowe Masłowianki, a w sobotę 25 maja nabożeństwo odbędzie się z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich Barczanki i Dąbrowianki.
Nabożeństwa majowe w plenerze, pod krzyżem czy kapliczką są polską tradycją, która kultywowana jest od 1838 roku. Na ziemiach polskich, jeszcze za czasów zaborów, wprowadzili je jezuici.
Do dzisiaj w wielu miejscowościach przy kapliczkach i krzyżach tradycja śpiewania majówek jest wciąż żywa. „Majowe Śpiewy” pod kapliczką w Ciekotach są formą nie tylko modlitwy, ale i kultywowania polskiej tradycji, a także majówek śpiewanych z mieszkańcami Ciekot przez Franciszkę Józefę Żeromską, matkę Stefana Żeromskiego. Na ten temat zachowały się źródła oraz ślady w twórczości pisarza.
Nabożeństwa majowe wznowiono m.in. przy rondzie w Czerwonej Górze, gdzie bp Jan Piotrowski poświęcił 1 maja nową kapliczkę Matki Bożej, zdewastowaną doszczętnie przez wandala w Wielki Wtorek br., który to czyn wzburzył opinię publiczną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.