Cieszyn 150 lat „Dziedzictwa św. Jana Sarkandra” i 25 lat „Katolika”
20 października 2023 | 22:19 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Do przyjrzenia się konkretnym osobom ze środowiska „Dziedzictwa św. Jana Sarkandra”, jakie zostały uhonorowane wręczoną 20 października r. po raz pierwszy w historii Śląska Cieszyńskiego odznaką zachęcił bp Roman Pindel podczas uroczystości 150-lecia istnienia związanego z ziemią cieszyńską Stowarzyszenia i 25-lecia cieszyńskiego Liceum Katolickiego im. św. Melchiora Grodzieckiego.
„Popatrzmy na to, kim oni są, popatrzmy na to, czego dokonali i cieszmy się, dziękujmy im za to zaangażowanie” – wezwał biskup w przemówieniu w czasie jubileuszowej gali w Domu Narodowym w Cieszynie. Wcześniej hierarcha przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny.
Podczas liturgii proboszcz ks. Jacek Gracz powitał uczestników dziękczynnej modlitwy – kapłanów, samorządowców, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
W kazaniu wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski nawiązał do spostrzeżenia o. prof. M. Józefa Bocheńskiego OP o tym, że „niczego nie można w życiu zapragnąć, jeśli się tego nie poznało”. Zdaniem kaznodziei, myśl ta musiała przyświecać także prekursorom sprzed 150 lat, którzy założyli „Dziedzictwo Błogosławionego Jana Sarkandra Dla Ludu Polskiego Na Śląsku”. Celem organizacji było szerzenie wiary, oświaty, kultury na gruncie katolickim oraz działalność charytatywna i gospodarcza.
„Nie wiem, czy 150 lat temu ksiądz Ignacy Świeży i ci, którzy byli ojcami założycielami Dziedzictwa przewidzieli ten dzisiejszy dzień, że po 150 latach, po licznych perturbacjach, po czasie zakazanym, kiedy przez cały komunizm nie można było kultywować działalności Stowarzyszenia, spotkamy się w kościele, by dziękować Panu Bogu za działającą organizację” – zauważył i zaakcentował, że „ten pomysł zrodził się tam między półkami bibliotecznymi w Ołomuńcu, a potem w Widnawie”.
Jak podkreślił kaznodzieja, „Dziedzictwo” było od początku stowarzyszeniem, które potraktowało rzeczywistość jako wyzwanie. Wśród wartości, na jakie wtedy wskazywano jako priorytetowe było natomiast chrześcijańskie męstwo.
Zaznaczył, że warto wspierać dzieło zapoczątkowane 150 lat temu. „Ofiarujmy to, co mamy, a resztę zostawmy Jemu. Niech to będzie zasada na dalsze 150 lat Stowarzyszenia” – zaapelował.
Po liturgii uroczystości przeniosły się do Domu Narodowego. Głos zabrali goście – starosta cieszyński Mieczysław Szczurek oraz wiceburmistrz Cieszyna Krzysztof Kasztura. Odczytano listy gratulacyjne, a na deskach sceny pojawili się aktorzy-amatorzy. Zagrali spektakl Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” w reżyserii ks. Tomasza Sroki, asystenta kościelnego cieszyńskiego „Katolika”.
W swym przemówieniu prezes „Dziedzictwa” bp Roman Pindel przypomniał o ludziach, którzy swój czas i zaangażowanie oddają od wielu lat dziełu. Zachęcił do przyjrzenia się tym konkretnym osobom i wyrażenia im wdzięczności. „Popatrzmy na tych, których wyciągamy dziś z wielkiego tłumu tego środowiska, popatrzmy na to, kim są, popatrzmy na to, czego dokonali i cieszmy się. Bardzo dziękujemy im za to zaangażowanie” – wezwał.
Symbolicznym wyrazem wdzięczności ma być odznaka „Przyjaciel Dziedzictwa św. Jana Sarkandra”. Przyznano ją kilkudziesięciu zasłużonym osobom – kapłanom, ministrom rządowym, radnym, samorządowcom, wykładowcom, działaczom kultury i oświaty, krzewicielom religijnym, siostrom zakonnym, dziennikarzom, absolwentom, rodzicom uczniów i przedszkolaków.
Podczas wydarzenia dostępna była publikacja jubileuszowa, jaka ukazała się nakładem „Dziedzictwa”: „Zwyczaje religijne na tle pobożności wiernych dekanatów powiatu cieszyńskiego” ks. Karola Tomali – ze wstępem biskupa bielsko-żywieckiego i starosty cieszyńskiego, pod redakcją ks. Piotra Góry. Książka powstała na podstawie maszynopisu z 1974 r., sporządzanego przez nieżyjącego już kapłana.
Stowarzyszenie „Dziedzictwo św. Jana Sarkandra” jest spadkobiercą „Dziedzictwa Błogosławionego Jana Sarkandra Dla Ludu Polskiego Na Śląsku” zarejestrowanego w 1873 roku. Celem organizacji jest szerzenie wiary, oświaty, kultury na gruncie katolickim oraz działalność charytatywna i gospodarcza.
Po wojnie władze komunistyczne zdecydowały o likwidacji „Dziedzictwa”, a do jego reaktywacji doszło dopiero 9 listopada 1993 roku. Powstaje wtedy czasopismo „Dziedzictwo”, a Stowarzyszeniu udaje się również odzyskać część utraconego majątku.
W roku 1997 powstaje Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Melchiora Grodzieckiego, następnie Gimnazjum Katolickie, Katolickie Przedszkole im. Dzieciątka Jezus i Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny. W roku 2009 działalność rozpoczyna Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach oraz drugie w swojej dotychczasowej pracy Przedszkole Katolickie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.