50-lecie ślubów wieczystych trzech elżbietanek w Cieszynie
05 września 2020 | 21:59 | rk/ hsz | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Uroczystość jubileuszu 50-lecia ślubów wieczystych obchodziły trzy cieszyńskie elżbietanki, które podczas Mszy św. w parafialnym kościele pw. św. Elżbiety w Cieszynie odnowiły 5 września swoje przyrzeczenia zakonne. Wraz z metropolitą białostockim abp. Tadeuszem Wojdą – bratem jednej z sióstr jubilatek, pochodzącym z Cieszyna biskupem środkowoafrykańskiej diecezji Kaga-Bandoro Tadeuszem Kusym, kapłanami, całą wspólnotą i najbliższymi, siostry Aniela, Franciszka i Małgorzata dziękowały w domu generalnym sióstr elżbietanek za półwiecze służby Chrystusowi w Zgromadzeniu Sióstr Świętej Elżbiety.
W homilii abp Wojda podkreślił, że złoty jubileusz ślubów zakonnych jest okazją do świętowania życia konsekrowanego we wspólnocie. Zachęcił wszystkich do dziękczynienia Bogu za te konkretne powołania i odpowiedzi, jakie pół wieku temu udzieliły siostry wstępując do zgromadzenia.
Kaznodzieja zwrócił uwagę na rolę Eucharystii w życiu konsekrowanym. „Czymże ono byłoby, gdyby nie karmiło się Bożym Ciałem? Dlatego jest to tak ważne, by przeżywać jubileusz w Eucharystii” – dodał biskup pallotyn, wskazując, że jest to dar zbawczego życia Chrystusa.
Były podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podkreślił, że bez Eucharystii niemożliwa jest katolicka praca misyjna. „Nie możemy żyć w konsekracji bez Eucharystii, bez Chrystusa” – zaznaczył i powtórzył, że sakrament ten „daje smak i zapach świętości naszemu życiu”. „A przecież o takie życie dziś chodzi. Takiego życia nam potrzeba w dzisiejszym świecie” – zaakcentował.
Na koniec arcybiskup życzył jubilatkom, aby nie zatrzymywały się na jubileuszu, lecz patrzyły do przodu na „czas do zagospodarowania”, by kreatywnie wypełniły czas miłości. „Życzę, by był to czas nowego spojrzenia na życie konsekrowane i czas przeżyty, by był to czas nowych pragnień duchowych” – powiedział hierarcha. Przy okazji przypomniał, że także bp Tadeusz Kusy obchodzi w tym roku złoty jubileusz pierwszych ślubów zakonnych. Złożył je w Zakonie Braci Mniejszych 30 sierpnia 1970 r.
W czasie liturgii jubilatki – s. Aniela Wojda, s. Franciszka Śliwińska, s. Małgorzata Seredyńska – klęcząc przed ołtarzem, odczytały tekst profesji zakonnej. Siostry otrzymały specjalnie przygotowane i poświęcone wianki – „zadatek chwały niebieskiej za wierną służbę Chrystusowi”.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka – bo tak brzmi pełna nazwa zakonu elżbietanek cieszyńskich – powstało w 1622 roku w Aachen w Niemczech. Do Cieszyna siostry trafiły z Wrocławia w 1753 roku. Rok później poświęcony został ich pierwszy klasztor, szpitalik i kaplica. Pod koniec XIX wieku elżbietanki rozpoczęły budowę nowego szpitala w Cieszynie. Został on oddany do użytku wraz z budynkami klasztornymi i kościołem 16 lipca 1903 roku.
Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety jest instytutem zakonnym na prawie papieskim o ślubach prostych, agregowanym do I Zakonu Świętego Franciszka. Siostry składają trzy śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tworzą jedną rodzinę zakonną, mają jednakowe prawa i obowiązki. Głównym celem zgromadzenia jest pielęgnowanie chorych i pomoc w duszpasterstwie parafialnym.
Elżbietanki cieszyńskie mają placówki w Cieszynie (dom generalny), Zabrzegu, Miotku, Bytomiu-Łagiewnikach, Tarnawie, Skarżysku-Kamiennej i Dortmundzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.