Cieszyn: ćwierć wieku parafialnych jasełek
21 stycznia 2011 | 17:15 | rk Ⓒ Ⓟ
– Nasze jasełka nie są zwykłym przedstawieniem teatralnym, lecz rodzajem świadectwa występujących aktorów i ich rodzin – mówi elżbietanka Jadwiga Wyrozumska, reżyserka i pomysłodawczyni „Jasełek tradycyjnych” w Cieszynie. Zespół Teatralny cieszyńskiej parafii św. Jadwigi wystawia swoją inscenizowaną opowieść o narodzeniu Jezusa już od ćwierć wieku. Od 1990 roku jasełka, w których bierze udział około 150 aktorów amatorów w różnym wieku, oglądać można w cieszyńskim teatrze. Spektakl cieszy się olbrzymim powodzeniem, nawet wśród czeskich sąsiadów.
Zdaniem s. Jadwigi, byłej pielęgniarki, wspólne dzieło teatralne opiera się na zaufaniu Bogu. „Bez Niego to na pewno by nie przetrwało. To wszystko powstawało dzięki natchnieniu Ducha Świętego, a prawda tego przedstawienia i jego popularności opiera się na prawdzie przekazywanej przez samych grających. Oni to muszą czuć w sobie. Od nich żąda się nie tylko dania świadectwa na scenie, lecz także, by bycia świadkami Chrystusa na co dzień w życiu, pracy, szkole w Kościele. I widzimy się, że tacy się stają” – mówi zakonnica.
Elżbietanka zauważa, że na integrację zespołu teatralnego wpłynęły wspólne pielgrzymki do Ziemi Świętej. „Widać było zmiany w ludziach, jakie się po tych wizytach dokonały” – dodaje w rozmowie z KAI.
Siostra przyznaje, że w dzisiejszych czasach rodzina jest zagrożona. „To czas niezwykle podatny na rozbicie rodzin, na samolubstwo, egoizm. I oto w tych masach znajdują się ludzie, którzy chcą ewangelizować, którzy chcą dobrowolnie stanąć na scenie, pomóc też w innym sposób. Chodzi o to, by to przedstawienie integrowało rodziny” – zaznacza s. Jadwiga.
W sobotę 22 stycznia na deskach teatru w Cieszynie odbędzie się jubileuszowa prezentacja jasełek. Podczas uroczystości wyróżnieni zostaną aktorzy, którzy przez ostatnie 25 lat zagrali Dzieciątko. Wśród publiczności zasiądą specjalni goście, w tym bp Tadeusz Rakoczy.
Pełne rozmachu inscenizacyjnego i kunsztownej oprawy muzycznej przedstawienie oglądać można w tym roku od 15 do 25 stycznia na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.
Przygoda teatralna s. Jadwigi rozpoczęła się jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadettcie Soubirous, a następnie o Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała też, grane do dziś, Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Powstał także specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.
„Jasełka tradycyjne” co roku ogląda kilka tysięcy osób, zwykle przybywających do teatru całymi rodzinami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.