Cieszyn: dziękczynienie za 100 lat Legionów Maryi
26 września 2021 | 14:22 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Mszę św. dziękczynną za dzieło Legionów Maryi w 100. rocznicę powstania tego apostolskiego ruchu katolików świeckich sprawował 25 września w Cieszynie bp Roman Pindel. Hierarcha w homilii wskazał na bogatą rodzinę czcicieli Maryi i rolę „apostołów idących do chorych, zagubionych, zniewolonych, dalekich od Boga”.
Podczas liturgii w cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny biskup przyznał, że wcześniej miał okazję spotykać się z Legionem Maryi w diecezji wiedeńskiej. „Tam, jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku dowiedziałem się, że legioniści zdobywają nie nowe terytoria czy podbijają obce ludy, ale że są pomocnikami Maryi w zdobywaniu dusz dla Chrystusa. Tłumaczono także, że jak na dobrze uporządkowaną armię przystało, legioniści dzielą się na tych, którzy angażują się bezpośrednio w walkę i tych, którzy tworzą konieczne zaplecze” – wyjaśnił.
Duchowny zaznaczył, że chce powitać Legiony Maryi w imieniu wielkiej rodziny ruchów maryjnych obecnych w tej diecezji, z którymi spotyka się przy różnych okazjach. Przypomniał, że do owej rodziny należy przede wszystkim Rycerstwo Niepokalanej – wielkie dzieło o. Maksymiliana Kolbego, założone w 1917 w Rzymie. Wspomniał o akcentującym modlitwę i działanie Apostolstwie Dobrej Śmierci, powstałym w 1908, a także o nieobecnym w diecezji Ruchu Pomocników Matki Kościoła, którego inspiratorem był bł. Stefan Kard. Wyszyński, Prymas Polski.
„Witam w tak bogatej rodzinie czcicieli Maryi, apostołów idących do chorych, zagubionych, zniewolonych, dalekich od Boga, ludzi modlących się nie tylko w swoich sprawach, ale w wielu różnych potrzeb. Trzeba, abyśmy mieli poczucie przynależności do wielkiej rodziny dzieci Bożych, których spotkało niezwykłe szczęście, że znamy dobrego Boga, wierzymy w zbawienie w Jezusie Chrystusie i jesteśmy pewni, że moc do oparcia się trudnościom czy przezwyciężenia największych przeszkód jest nie z nas, ale z Ducha Świętego” – podkreślił i zaakcentował, że Kościół jest jeden, a ruchy, stowarzyszenia czy organizacje katolickie „mają być pomocą i oparciem do podążania za Chrystusem do domu Ojca w mocy Ducha Świętego”.
W 100-lecie istnienia Legionu Maryi, działającego w większości polskich diecezji, w cieszyńskim sanktuarium modlili się z biskupem księża z beskidzkich parafii, gdzie funkcjonują legionowe prezydia, a także opiekunowie duchowi dwóch kurii w ramach tego ruchu – orionista ks. Teofil Górny z Międzybrodzia Bialskiego i ks. Piotr Maślanka, kierujący nowo powołaną kurią cieszyńską z siedzibą w Bielsku-Białej.
Na terenie całej diecezji działa 12 prezydiów. Jest w nich około 200 legionistów Maryi i prawie 1000 osób wspomagających to dzieło modlitwą. Cały ruch powstał w 1921 r. w Dublinie, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem był Irlandczyk, sługa Boży Frank Duff. Do Polski Legion Maryi dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. ub. wieku zaczął się rozwijać.
Członkowie Legionu – osoby duchowne i świeckie – spotykają się na cotygodniowych zebraniach. Wspólnie modlą się i wymieniają doświadczenia z pracy ewangelizacyjnej. Część swojego czasu przeznaczają na pracę w parafii w ramach apostolatu, zwłaszcza wśród osób zagubionych duchowo, tych, którzy potrzebują katechizacji, wśród chorych, samotnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.