Drukuj Powrót do artykułu

Cieszyn: instalacja „Ostatnia wieczerza” w Galerii Ceglanej

08.10.2018 , rk, Cieszyn Ⓒ ℗

Do 19 października br. w Galerii Ceglanej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” można oglądać malarską instalację przestrzenną „Ostatnia wieczerza” autorstwa Damaris Shaded-Otremby. Ekspozycję pokazano w ramach zakończonych III Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie.

Artystka wyjaśniła, że inspiracją do stworzenia współczesnej instalacji były słowa słynnego Hymnu o miłości z 1. Listu św. Pawła do Koryntian. „Słowa tego hymnu zapisałam na taboretach, które symbolizują tę miłość. Wiadomo, że było 12 apostołów i jeden taboret dla Chrystusa. Ten jeden przewrócony, na którym napisałam ‘Wszystko znosi’, symbolizuje postać Judasza. Mimo że zdradził, siedział przy tym stole. Więc to jest miłość, która naprawdę wszystko znosi” – stwierdziła.

Wydarzenie, które uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizował Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przy współpracy z parafią św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafią ewangelicko-augsburską w Cieszynie, zborem „Elim” Kościoła zielonoświątkowego oraz katolicką wspólnotą i szkołą nowej ewangelizacji „Zacheusz”.

Damaris Shaded-Otremba ukończyła malarstwo w BAA Fine Arts w Belhaven College w Jackson, w stanie Mississippi, w USA, gdzie studiowała w latach 1993-1998. Jest członkiem Kappa Pi International Honorary Art Fraternity. Swoje prace, Damaris Shaded-Otremba wystawia od 1998 r, biorąc udział w wystawach obrazów w Polsce i w USA. Jest laureatką nagród i wyróżnień. Dotychczas miała 3 wystawy indywidualne. Bierze udział w zbiorowych wystawach malarstwa w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Obecnie mieszka i pracuje w Polsce. Razem z mężem, pastorem Tomkiem, zakładają chrześcijańskie wspólnoty ekumeniczne na Śląsku Cieszyńskim.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.