Cieszyn – jubileusz 600-lecia kościoła św. Jerzego
23 września 2024 | 08:41 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, koncert muzyki średniowiecznej i organowej, a także odsłonięcie muralu złożyły się 22 września br. na uroczystości 600-lecia kościoła św. Jerzego w Cieszynie. Gotycka świątyni, jedna z najstarszych w mieście nad Olzą, mogła powstać nawet wcześniej niż pierwsza źródłowa wzmianka o niej, pochodząca z 1424 roku. Na bogatą historię kościoła, jego zmieniające się funkcje oraz różnorodne role, które pełnił na przestrzeni wieków wskazał w homilii biskup bielsko-żywiecki.
Podczas Mszy św. celebrowanej przy ołtarzu polowym przed jubileuszową świątynią biskup przypomniał o jej patronie – św. Jerzym, którego kult sięga IV wieku i jest szczególnie silny na Bliskim Wschodzie. Zwrócił uwagę, że św. Jerzy był czczony zarówno w Kościele prawosławnym, jak i katolickim. Zauważył, że w Polsce także istnieje wiele kościołów pod wezwaniem tego świętego, co świadczy o jego popularności wśród wiernych.
Duchowny podjął refleksję nad duchowym znaczeniem świątyni. Zachęcił wiernych do dziękczynienia za wszystkie łaski, które wierni otrzymali przez wieki – liczne spowiedzi, odprawiane msze, udzielone chrzty, bierzmowania, zawarte małżeństwa oraz pogrzeby.
„Jako świątynia katolicka kościół św. Jerzego pełni rolę miejsca, w którym gromadzą się wierni, by wyrazić wspólnotę wiary, słuchać słowa Bożego, które wzbudza wiarę, a dzieci, dorośli i starsi umacniają się łaską sakramentów oraz wzajemnie dawanym świadectwem. Jest także miejscem gromadzenia się wierzących w różnym stopniu, zaangażowanych w różny sposób, co widać już na podstawie miejsca, które zajmują, zainteresowania liturgią czy częstotliwością uczęszczania na nabożeństwa” – dodał.
Akrobacje górskiego rowerzysty za ołtarzem. Proboszcz chciał podkreślić treść kazania [WIDEO]
Biskup przybliżył znaczenie wspólnotowego charakteru świątyni, która, jak podkreślił, jest miejscem przeżywania jedności z całym Kościołem – nie tylko na poziomie lokalnym, ale także diecezjalnym i powszechnym, z papieżem w Rzymie na czele. Przy okazji przypomniał o ważnych wydarzeniach kościelnych, jak kończący się Rok św. Jana Kantego oraz ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego 2025, który ma być czasem odnowy duchowej i nadziei w obliczu współczesnych zagrożeń i konfliktów.
Odwołując się do swojego ostatniego listu pasterskiego biskup zwrócił tez uwagę na rozpoczynające się kolejne wydarzenia, jakim jest 350. rocznica objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque. W diecezji jubileusz tych objawień będzie trwał od 27 września tego roku do 23 maja 2025 roku. Jego celem jest odnowienie praktyk, nabożeństw i aktów religijnych mających związek z doświadczeniami mistycznymi tej francuskiej wizytki.
Biskup odsłonił na ścianie przylegającego do kościoła Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich kilkumetrowy mural, przedstawiający współczesny wizerunek zatopionego w modlitwie św. Jerzego. Jego autorem jest specjalizujący się w grafice komiksu cieszyński artysta dr Marek Głowacki.
Proboszcz parafii św. Jerzego ks. Wiesław Płonka zapowiedział, że w czerwcu przyszłego roku ukaże się publikacja poświęcona wiekowej świątyni.
Kościół św. Jerzego w Cieszynie, zlokalizowany przy ul. Liburnia 1, pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Pierwotnie pełnił funkcję kaplicy przy przytułku, a następnie stał się kościołem szpitalnym. Budowla powstała w latach 1327-1404, za panowania księcia Kazimierza I cieszyńskiego. Wkrótce zaczęła pełnić rolę kościoła filialnego, poświęconego Krzyżowi Jezusa Chrystusa. W kolejnych wiekach przechodziła liczne przebudowy i remonty, m.in. w latach 1804-1805 dobudowano wieżę, a w połowie XIX wieku kościół przeszedł gruntowną renowację. Podczas zaborów nabożeństwa odprawiano rzadko, głównie z okazji odpustów. Kościół ucierpiał w czasie II wojny światowej, ale został odrestaurowany w latach 1950-1953. W 2013-2014 odkryto cenne gotyckie polichromie podczas prac konserwatorskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.