Cieszyn: polsko-czeska Msza polowa okazji 1200-lecia miasta
13 czerwca 2010 | 19:43 | rk Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. polowa z okazji 1200-lecia Cieszyna odbyła się 13 czerwca na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Liturgii przewodniczyli biskup bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy oraz ordynariusz ostrawsko-opawski bp Frantiśek Lobkowicz. Wspólnie z katolickimi duchownymi z Polski i Czech modlili się bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko -augsburskiego oraz bp Stanislav Piętak ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego w Republice Czeskiej.
Uczestnicy ceremonii przyszli na miejsce celebrowania Eucharystii u stóp Wieży Piastowskiej w procesjach z różnych strona miasta
W homilii bp Rakoczy przypomniał, że historia Cieszyna jest nierozerwalnie związana z wielokulturową historią chrześcijaństwa. Hierarcha zauważył, że obecna rzeczywistość polityczna może pomóc w ponownym odbudowywaniu i rozwijaniu cieszyńskiej świadomości wielokulturowej. „Niech powstają tutaj wspólne przedsięwzięcia. Niech znajdują się ludzie, którzy pokażą, jak można dobrze wykorzystać soki cieszyńskiej ziemi, by nasza jabłoń obrodziła w piękne soczyste owoce” – mówił biskup, podkreślając rolę tradycyjnych wartości w formowaniu wspólnotowej świadomości.
Z kolei bp Anweiler podkreślił, że świat potrzebuje otwartego świadectwa wiary w Chrystusa. „Tak czynili też w części naszej historii nasi pradziadowie. Bądźmy żywymi kamieniami w budowaniu pięknego i zachęcającego chrześcijańskiego Kościoła, aby chwalić Pana i wysławiać Go” – podkreślał hierarcha, wskazując na przykład swego poprzednika ks. seniora Karola Kulisza, męczennika obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie.
Bp Lobkowicz dzielił się wspomnieniami z niedawnych uroczystości zakończenia Roku Kapłańskiego w Rzymie, zaznaczając, że dzięki temu doświadczeniu wiata jego uległa pogłębieniu. „Miarą naszego kapłaństwa jest miłość do Chrystusa. Kościół to nie instytucja” – mówił czeski duchowny.
Bp Piętak życzył uczestnikom niedzielnej ceremonii „nieustannego czerpania ze źródła wody żywej” i trwania w naśladowaniu Jezusa Chrystusa. „Nasze miasta potrzebują Jezusa Chrystusa nie jako historycznej postaci, lecz jako Zbawiciela” – dodawał.
Po nabożeństwie wręczono nagroda św. Melchiora Grodzieckiego, przyznawaną co roku osobie wyróżniającej się w dziedzinie szkolnictwa i dydaktyki. W tym roku otrzymał ją prof. Idzi Panic, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.