Drukuj Powrót do artykułu

Cieszyn: powrót słynnego tonda z Trójcą Świętą

13 lutego 2018 | 14:21 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ

Po kunsztownych zabiegach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych na fasadę jednej z cieszyńskich kamienic wróciło tondo – obraz w kształcie koła – przedstawiające Trójcę Świętą. Zabytkowe dzieło sprzed prawie 300 lat upamiętnia m.in. zamożny ród mieszczan, żyjący w Cieszynie w XVII i XVIII wieku.

Jak poinformowała Barbara Stelmach-Kubaszczyk z Urzędu Miejskiego w Cieszynie, tondo z cieszyńskiej kamienicy na rogu ulic Głębokiej 7 i Sejmowej 1 wróciło na fasadę budynku i znowu jest jego prawdziwą ozdobą. „Choć po domu, dla którego tondo było wykonane, nie ma już śladu, kontekst jego powstania wart jest wzmianki” – zauważyła.

Wykonane z blachy miedzianej owalne tondo zawiera obraz olejny, przedstawiający Trójcę Świętą. Dzieło ujęte jest w wypukłą, złoconą ramę. Siedzący na chmurze Jezus Chrystus, otulony granatowym płaszczem, z opartym na ramieniu krzyżem, prawą ręką sięga w kierunku dłoni Boga Ojca, który jedną ręką wspiera się o kulę ziemską. Jego stojącą postać częściowo zakrywają chmury. Nad nimi Duch Święty pod postacią gołębicy, zaś w prawej dolnej części znajduje się postać putta (typowego dla baroku przedstawienia anioła).

Na odwrocie tonda umieszczono dwa napisy. Zdaniem tłumacza, dr. Przemysława Dyrlagi, pierwszy z nich przypomina o Janie Jagoszu, urodzonym cieszynianinie i kotlarzu-mosiężniku cieszyńskim. Drugi napis, zachowany fragmentarycznie, wzmiankuje Franciszka Wincentego Jagosza, który pełnił funkcję sekretarza w cieszyńskim magistracie lub w którymś ze znajdujących się w Cieszynie urzędów cesarskich, a także, że w 1772 roku doszło do ważnego wydarzenia w rodzinie Jagoszów.

Zdaniem wykonawcy konserwacji tonda Małgorzaty Mietlickiej, obecne na obrazie daty 1723 i 1772 mogą dotyczyć budowy domu po pożarze Cieszyna w 1720 roku i/lub jego odbudowy albo przebudowy w 1772.
Jagoszowie byli zamożnym rodem mieszczańskim w Cieszynie w XVII i XVIII wieku. Byli wśród nich złotnicy, kotlarze, rajcy, sekretarz magistratu, a nawet burmistrz.

W latach 80. ub. wieku tondo było poddane konserwacji w Krakowie. Podczas obecnych prac wszystkie substancje użyte w trakcie poprzedniej konserwacji zostały usunięte. Warstwa malarska, jak i złocenia zostały wyretuszowane i uzupełnione. Powierzchnie zostały zabezpieczone trwałymi żywicami.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.