Drukuj Powrót do artykułu

Cmentarz żydowski w Siemiatyczach sprofanowany

06.12.2017 , Siemiatycze  / mp / mip Ⓒ ℗

Sample Fot. Pixabay.com

W środę rabin Michael Schudrich wraz z przedstawicielami Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy żydowskich udał się do Siemiatycz. Na miejscu zastał makabryczny obraz cmentarza. Szczątki ludzkie zostały sprofanowane i sponiewierane – czytamy w przesłanym KAI komunikacie Komisji.

Do profanacji szczątków ludzkich doszło na cmentarzu żydowskim przy ul. Kościuszki w Siemiatyczach. Część ziemi cmentarnej została wykopana i bezprawnie wywieziona poza miasto, na pole i do żwirowni.

– Komisja Rabiniczna ds. cmentarzy żydowskich pod kierownictwem Rabina nie jest w stanie zaakceptować, że w wolnej demokratycznej Polsce w dalszym ciągu profanowane są miejsca spoczynku oraz szczątki ludzkie. Od ponad dziesięciu lat Komisja usilnie walczy o położenie kresu wymazywaniu żydowskich nekropolii z polskiego krajobrazu – czytamy komunikacie.

O tym, że część cmentarza żydowskiego znajduje się we władaniu Polskiego Związku Motorowego Komisja dowiedziała się trzy lata temu, kiedy w trakcie budowy masztu telekomunikacyjnego ujawnione zostały szczątki ludzkie i w sprawę zaangażowana została Prokuratura Rejonowa. W efekcie, Komisja przeprowadziła kwerendę historyczną i przekazała wszelkie materiały dotyczące cmentarza, jego historycznych granic oraz dokumenty z Instytutu Pamięci Narodowej o masowych grobach ofiar Holokaustu na cmentarzu żydowskim do lokalnych władz.

W zasobach Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach zlokalizowano mapę z 1945 r. z której jasno wynika, iż obecna działka ewidencyjna stanowi integralną część cmentarza żydowskiego o powierzchni ok. 3 ha. W lipcu 2014 r. Komisja wysłała również wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o objęcie cmentarza ochroną konserwatorską.

– Rabin nie rozumie dlaczego nie skontaktowano się z nim miesiąc temu, dlaczego nie podjęto próby szukania rozwiązania dla tej sytuacji. Obecnie, sprawa stała się o wiele trudniejsza ponieważ ziemia ze szczątkami została wywieziona z cmentarza. Rabinowi zależy na tym, aby znaleźć partnera do rozmowy, kogokolwiek kto będzie zainteresowany rozwiązaniem tej skandalicznej sytuacji – wskazuje Komisja Rabinicza ds. cmentarzy żydowskich.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 grudnia 2017 07:48

Debata „Czarne jest czarne” – czy Kościół jest antysemicki?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.