Co Pan zrobił dla nienarodzonych?
14 lipca 2011 | 00:00 | im / ms Ⓒ Ⓟ
O działania zmierzające do ochrony życia nienarodzonych dzieci, które poddano aborcji, pytają rzecznika praw dziecka Marka Michalaka w liście otwartym członkowie inicjatywy stopaborcji.pl.
Publikujemy treść listu:
Według Sprawozdania Rady Ministrów z wykonywania oraz o skutkach stosowania w roku 2009 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży w 2009 roku zabito 538 nienarodzonych dzieci, z czego 510 z powodu podejrzenia o to, że są chore. Liczba ta z roku na rok wzrasta.
W związku z powyższym występujemy do Pana z zapytaniem o działania, które Pan podjął, aby chronić prawo do życia i ochrony zdrowia tych dzieci? (art. 2.1. ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka: „W rozumieniu ustawy dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności.”, art. 3. 2. „Rzecznik działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności: 1) prawa do życia i ochrony zdrowia”)
Aborcja polega na wyrywaniu części ciała dziecka i miażdżeniu jego kości bez znieczulenia. Dlatego też pytamy w jaki sposób przyczynił się Pan do zaprzestania stosowania wobec tych dzieci okrucieństwa i tortur? (art. 3. 3. „Rzecznik podejmuje działania zmierzające do ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem oraz innym złym traktowaniem.”, art. 3. 1. „Rzecznik, podejmuje działania mające na celu zapewnienie dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości.”)
Art. 3.4. obliguje Pana do otaczania „szczególną troską i pomocą” dzieci niepełnosprawnych. W jaki sposób realizował Pan ten obowiązek w odniesieniu do dzieci poczętych, u których zdiagnozowano niepełnosprawność? Przypominamy, że przyczyną 90 proc. aborcji jest właśnie podejrzenie o to, że są chore.
Ponadto chcemy uzyskać informację w jaki sposób zamierza Pan wesprzeć projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw, podpisany przez 600 000 obywateli (art. 9. 1. „Rzecznik podejmuje działania przewidziane w ustawie z własnej inicjatywy, biorąc pod uwagę w szczególności informacje pochodzące od obywateli lub ich organizacji, wskazujące na naruszanie praw lub dobra dziecka.”)
Mariusz Dzierżawski
Pełnomocnik Komitetu
Aleksandra Michalczyk
Dyrektor Biura Komitetu
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.