„Co trzeci kleryk w Europie to Polak”
25 kwietnia 2010 | 10:49 | agp / kw Ⓒ Ⓟ
Co trzeci kleryk w Europie to Polak – powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina, który wygłosił homilię podczas Mszy św. radiowej w kościele św. Krzyża w Warszawie.
Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego podkreślił, że obchodzona dziś Niedziela Dobrego Pasterza jest okazją, by intensywniej niż zwykle modlić się o powołania do kapłaństwa.
Ks. Pawlina zauważył, że od jakiegoś czasu dostrzec można „dziwne oczekiwanie na silny spadek liczby powołań”. „Jeśli fakty przeczą tym oczekiwaniom, tym gorzej dla faktów” – dodał. Zdaniem rektora, media kreują „dziwny obraz kapłana”, sugerując pytanie „czy nie szkoda wam życia?”.
„Ci sami dziennikarze, gdy wybiła czarna godzina dla Polski, wszelkimi sposobami chcieli dotrzeć do księży, by zadawać im pytania sprawy najważniejsze: jaki jest sens życia, skoro trzeba umierać? Jak kochać drugiego, by ta miłość przetrwała katastrofę samolotu?” – powiedział nawiązując do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Podkreślił, że w takiej sytuacji psychologowie wszystkiego nie wyjaśnią. Mogą oni najwyżej pomóc człowiekowi przeżyć żałobę, wyjaśnić kolejne etapy traumy rozstania. Potrzeba jednak „specjalistów od życia wiecznego”. – Tak, warto więc „marnować” życie, by być sługą życia wiecznego – podkreślił ks. Pawlina.
– Jedną z podstawowych misji kapłana, jest to, aby usłyszał głos Boga i innych do tego słuchania usposobił – wskazał rektor warszawskiego seminarium. – Kapłan, to ten kto usłyszał Boga, a potem idzie do swoich braci i mówi do nich: „słuchaj człowieku – Bóg ciebie kocha, Bóg i ciebie woła” – podkreślił kaznodzieja.
Na zakończenie ks. prof. Pawlina zwrócił się do obecnych w kościele oraz radiosłuchaczy z prośba o modlitwę o nowe powołania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.