„Co we współczesnym świecie mediów zagraża naszym dzieciom?” – warsztaty w bydgoskim WSD
11 stycznia 2014 | 11:31 | jm Ⓒ Ⓟ
„Co we współczesnym świecie mediów zagraża naszym dzieciom?” – na to pytanie próbują odpowiedzieć rodzice, pedagodzy, nauczyciele podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.
Zajęcia poprowadziła Małgorzata Więczkowska, pedagog oraz autorka Serwisu Internetowego Edukacja Medialna. Program został podzielony na kilka części, które dotykały zagadnień filmów, komiksów, gier komputerowych, zagrożeń duchowych w mediach oraz seksualizacji dzieci i młodzieży. – Ponad 90 proc. dzieci każdego dnia korzysta z różnego rodzaju mediów. Wiele dzieci ma do nich dostęp w nadmiarze. W ten sposób nie rozwijają podstawowych umiejętności komunikacyjnych i poznawczych. Dziecku daje się smartfon, telewizor, komputer, a później zaczynają się różnego rodzaju kłopoty – powiedziała prowadząca.
Zagadnieniem, na które zwrócono uwagę, była kwestia wolnego czasu, który w wielu rodzinach bardzo często wypełniają w nadmiarze media. W związku z tym nie ma miejsca na rozmowę, dialog oraz rozwijanie pasji naukowych i zainteresowań dziecka. Komputer, telewizor, tablet, telefon, zostały nazwane podczas warsztatów „wirtualnym placem zabaw”, na którym młodzi ludzie spędzają bardzo dużo czasu. – Problemem jest również magia, która zawsze była dostępna w literaturze i baśniach. Tylko dzisiaj jest ona ukazywana w zdeformowany sposób. Próbuje się wszystkim wmówić, że to tylko zabawa i fikcja. Jednak niestety, kiedy przegląda się listę programów, czasopism, gier komputerowych dla dzieci i młodzieży, to sprzedawana magia jest realistyczna. Dziecko nie ma o tym najmniejszej choćby świadomości – mówiła.
Autorka poruszyła również problem seksualizacji dzieci i młodzieży. – W mediach mamy bardzo dużo elementów erotyzujących, wpływających na seksualizację. W formie zabawowej ukazuje się sfery intymne, a ciało człowieka jest traktowane instrumentalnie. Dziecku mówi się: masz prawo wyboru, dzisiaj jesteś kobietą, ale jutro możesz być mężczyzną. To powolne wprowadzanie w ideologię gender. W Polsce ona już dawno jest realizowana tylko w sposób ukryty w formie komiksów czy filmów animowanych. Stąd rodzice podchodzą do tego bezkrytycznie – podkreśliła.
Warsztaty stały się próbą zasygnalizowania pewnych problemów i pokazania, w jaki sposób można nim przeciwdziałać. – Z wielką nadzieją oczekiwaliśmy na to spotkanie. Rodzice, nauczyciele, katecheci otrzymują konkretną wiedzę oraz sposoby obrony dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami – dodały Mirosława Chmielewicz i Aleksandra Wachowiak z Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej.
To właśnie Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie Życie Diecezji Bydgoskiej oraz Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy byli inicjatorami i organizatorami warsztatów. Uczestnicy wysłuchali m.in. referatów o mediatyzacji życia rodzinnego, specyfice oddziaływania mediów, szansach i zagrożeniach wychowawczych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.