COD o zasadach ochrony uczestników ŚDM
11 kwietnia 2016 | 12:37 | pra / br Ⓒ Ⓟ
Centrum Ochrony Dziecka (COD) wypracowało zasady ochrony uczestników Światowych Dni Młodzieży przed ewentualnym wykorzystaniem seksualnym.
Postuluje w nich m.in., by w każdym większym zespole odpowiedzialnych za organizację Dni w Diecezjach lub spotkań organizowanych przez zakony wyznaczyć tzw. osobę zaufania, do której będzie można zgłaszać, w razie potrzeby, sygnały o ewentualnych niepokojących zachowaniach.
„Z doświadczeń organizatorów poprzednich ŚDM wiadomo, że uzasadnione były obawy o bezpieczeństwo miejsc noclegowych, zbiorowych pryszniców zagrożonych np. podglądaniem lub ekshibicjonizmem” – czytamy w dokumencie „Ochrona młodzieży podczas ŚDM” przygotowanym przez Centrum Ochrony Dziecka.
O. Adam Żak, koordynujący pracami COD w rozmowie z KAI stwierdził, że w czasie ŚDM nie należy się szczególnie obawiać o bezpieczeństwo młodzieży pod kątem nadużyć seksualnych, ale tego rodzaju prewencja powinna należeć do standardów w czasie organizacji takich masowych wydarzeń z udziałem młodych. „Trzeba mieć świadomość, że takie imprezy po prostu przyciągają różnych typów – od zwykłych złodziei kieszonkowych po podglądaczy i ekshibicjonistów” – zwraca uwagę o. Żak i dodaje, że potrzebna jest świadomość organizatorów w tej kwestii i przygotowanie przez nich schematu reagowania na wypadek sytuacji nadużyć.
Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski dostawał prośby od organizatorów wyjazdów młodych na ŚDM z całego świata o dokument dotyczący polityki ochrony młodzieży podczas lipcowych wydarzeń w Krakowie. Delegaci ds. ochrony dzieci przy wszystkich kuriach diecezjalnych i zgromadzeniach zakonnych otrzymali wytyczne „Ochrona młodzieży podczas ŚDM”, według których mogą przeprowadzić szkolenia dla organizatorów wydarzeń w ramach ŚDM.
COD postuluje, aby sprawdzić miejsca noclegowe. Jeśli nocleg jest u osób prywatnych – upewnić się, czy jest rekomendacja proboszcza. Jeśli nocleg jest w szkołach lub innych miejscach – sprawdzić jak „zabezpieczone” są te miejsca pod kątem dyskrecji toalet, natrysków, sypialni.
„W każdym większym zespole odpowiedzialnych w diecezji/zakonie za organizację różnych momentów ŚDM wyznaczyć jedną osobę na „osobę zaufania”, lepiej wprowadzoną w problematykę możliwych zagrożeń i prewencji” – sugeruje COD i dodaje, ze taka osoba powinna zostać przedstawiona wszystkim odpowiedzialnym za różne aspekty organizacji i wolontariuszom, by wszyscy wiedzieli do kogo zgłosić ewentualnie zaobserwowane sygnały o niewłaściwych zachowaniach.
Eksperci COD zwracają uwagę, że mianowanie takiej osoby zaufania jest standardem dla organizatorów przyjazdu na ŚDM grup młodzieży z krajów języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Chcą oni nawiązać współpracę ze swoimi odpowiednikami po stronie polskiej, odpowiedzialnymi za prewencję nadużyć.
Kolejnym aspektem, na który zwrócono uwagę w dokumencie COD jest świadomość różnic kulturowych wśród młodzieży uczestniczącej w ŚDM, które przejawiają się także w komunikacji pozawerbalnej. „Nie każde zachowanie przyjęte u nas jako „normalne” będzie tak samo odbierane przez osoby pochodzące z innej kultury i nie każde zachowanie uczestników ŚDM będzie przez nas odbierane jako odpowiednie. Może to być źródłem nieporozumień lub podejrzeń o przekroczenie granic intymności” – czytamy w dokumencie, który sugeruje, że organizatorzy powinni zapytać odpowiedzialnych za grupę, którą przyjmują o zwyczaje i wrażliwość dotyczącą gestów.
Do wymienionych wskazań COD dołączono także deklarację zobowiązania do przestrzegania zasad ochrony młodych, zawartych w tym dokumencie.
Podpisujący dokument deklaruje m.in. że będzie unikał przebywania sam na sam z młodymi w pomieszczeniach niedostępnych dla innych, że nie będzie nikogo dotykał w niewłaściwy sposób ani wymuszał jakichkolwiek form okazywania czułości tak w miejscach publicznych jak i prywatnych a podejrzane zachowania wskazujące na ryzyko wykorzystania seksualnego lub zaistnienia innej formy przemocy zgłosi do „osoby zaufania”. W deklaracji zwrócono także uwagę na nie stosowanie używek (papierosy, alkohol, narkotyki, itp.) podczas pełnienie swojej służby.
Zobowiązanie to powinno zostać podpisane przez wolontariuszy i organizatorów po otrzymaniu odpowiedniego przeszkolenia.
Jak zapewnia COD, propozycje działań w zakresie ochrony młodych przed wykorzystaniem seksualnym w ramach organizacji i przeprowadzania imprez przewidzianych w różnych fazach ŚDM nie wynikają z podejrzliwości wobec osób – czy to świeckich, czy duchownych – zaangażowanych w ŚDM, tylko z doświadczenia, że imprezy masowe przyciągają osoby problematyczne.
Wypracowane przez Centrum Ochrony Dziecka zasady przekazano Komitetowi Organizacyjnemu ŚDM Kraków 2016.
Centrum Ochrony Dziecka jest międzywydziałową jednostką organizacyjną Akademii Ignatianum w Krakowie. Instytucja, którą kieruje o. Adam Żak, Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, kształci kadry, m.in. na studiach podyplomowych, opracowało programy prewencji nadużyć seksualnych i wzory dobrych praktyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.