COMECE i FAFCE popisały porozumienie o współpracy
21 marca 2023 | 16:16 | tom (KAI) | Bruksela Ⓒ Ⓟ
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) podpisały wczoraj w Brukseli porozumienie, zgodnie z którym zamierzają w przyszłości ściślej współpracować na szczeblu europejskim. Szef FAFCE Vincenzo Bassi wyjaśnił, że obie organizacje chcą połączyć siły, by „przekazać piękno rodziny i wezwać instytucje europejskie do uwzględnienia podstawowej funkcji rodziny jako fundamentu na przyszłość”.
Przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich powiedział, że biskupi mogą skorzystać z oddolnych doświadczeń w zakresie polityki rodzinnej. Zwrócił uwagę, że decyzja o współpracy nie została podjęta przypadkowo, ale właśnie podczas światowego procesu synodalnego w Kościele katolickim. Na rozpoczynającym się w październiku w Rzymie zgromadzeniu synodalnym będą również omawiane nowe formy współdziałania duchownych i świeckich w Kościele katolickim.
Sekretariaty generalne COMECE i FAFCE mieszczą się w sąsiednich biurach w Brukseli. W przeszłości wymiana ta zaowocowała już wspólnymi dokumentami i inicjatywami, na przykład dotyczącymi roli osób starszych w społeczeństwie oraz europejskiej strategii opieki nad nimi. FAFCE prowadzi kampanie na rzecz polityki przyjaznej rodzinie, na przykład w celu pogodzenia obowiązków rodzinnych i pracy, a także w związku z niskim wskaźnikiem urodzeń w wielu państwach Unii Europejskiej.
Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych powstała w 1997 r. Zrzesza 18 krajowych stowarzyszeń (ma też 5 obserwatorów i 4 organizacje stowarzyszone) z 17 krajów. FAFCE ma sekretariat w Brukseli, współpracuje z Unią Europejską i Radą Europy, co daje jej prawo do obecności jej przedstawicieli na wszystkich spotkaniach plenarnych, prawo dostępu do opracowywanych dokumentów i prawo zabierania głosu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.