Drukuj Powrót do artykułu

Coraz więcej ludzi Kościoła korzysta z nowych mediów

10.10.2017 , Warszawa / BP KEP / mz Ⓒ ℗

Sample Fot. E. Bartkiewicz / www.episkopat.pl

Diecezja sandomierska w ostatnich dniach utworzyła swoje konto na Twitterze – to 19 polska diecezja, która używa do komunikacji tego portalu społecznościowego – zwraca uwagę Biuro Prasowe KEP. Swoje profile ma na nim także 16 biskupów i arcybiskupów. – Kościół w Polsce korzysta z możliwości, które dają nowe media, by docierać z Dobrą Nowiną do jak największej liczby osób – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik KEP przypomniał, że już Jan Paweł II wskazywał, iż Kościół nie może być biernym obserwatorem rozwoju nowych technologii i społecznych skutków postępu. – Papież wzywał cały Kościół do “wypłynięcia na głębię cyberprzestrzeni”. Realizujemy jego prośbę i dlatego jesteśmy obecni także w mediach społecznościowych. To umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym z milionami osób – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi podkreśla, że Kościół musi docierać z Ewangelią do świata także za pomocą współczesnych narzędzi, które daje Internet, w tym mediów społecznościowych.

Czytaj także: 200-lecie diecezji sandomierskiej

– Czy mamy ignorować tę nową rzeczywistość kierując się przekonaniem, że przecież mamy piękne przesłanie i cudowny język, zaś wpis na Twitterze musi być ograniczony do 140 znaków? Oczywiście nie, musimy starać się przekazać przesłanie Ewangelii również tą drogą – mówił kard. Ravasi podczas warszawskiego Dziedzińca Dialogu. Podkreślił, że sam prowadzi bloga i Twittera, co wymaga dostosowywania cytatów z Pisma Świętego do 140-znaków.

Jan Paweł II w 2001 r. jako pierwszy z papieży przesłał e-mailem podpisany przez siebie oficjalny dokument. W mediach pojawiło się zdjęcie papieża siedzącego przy laptopie. Z kolei jego następca Benedykt XVI zaczął używać do komunikacji mediów społecznościowych i otworzył swój profil na Twitterze. Warto przypomnieć, że jeszcze przed nim, zrobił to ówczesny przewodniczący KEP, metropolita przemyski abp Józef Michalik, który chatował z internautami.

Profil na Twitterze papieża Franciszka, prowadzony w 9 językach, śledzi ponad 36 mln internautów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.