Coraz więcej Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej
15 grudnia 2024 | 20:47 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W diecezji radomskiej jest już ponad tysiąc Rycerzy Kolumba, zrzeszonych w ponad trzydziestu radach parafialnych. Ostatnia z nich powstała w niedzielę, 15 grudnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie koło Radomia. Jej patronem został Ks. Roman Kotlarz – niezłomny kapłan i męczennik czasów komunizmu.
Marek Tyka, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba i skarbnik stanowy organizacji wyraził radość, że w dekanatach radomskich powstała dziesiąta rada parafialna organizacji, którą założył w XIX wieku ks. Michael McGivney. – Patronem tej rady został ks. Roman Kotlarz, a więc patron, który zobowiązuje. Był niezłomnym kapłanem i męczennikiem czasów komunizmu. Będziemy się modlić o jego beatyfikację – powiedział Marek Tyka.
Z obranego patrona jest również dumny ks. Jan Podsiadło, proboszcz parafii w Pelagowie oraz kapelan rady Rycerzy Kolumba. Przypomniał, że ks. Roman był proboszczem w tej parafii, tutaj również poniósł męczeńską śmierć. – Wierzymy, że będzie naszym orędownikiem w niebie – powiedział proboszcz z Pelagowa.
Wielkim Rycerzem rady został Krzysztofa Wojcieszak, który był ministrantem ks. Kotlarza. – Gdyby żył, pewnie byłby naszym kapelanem. Naszym znakiem rozpoznawczym są miłosierdzie, jedność, braterstwo czy patriotyzm, a więc to wszystko, co było bliskie sercu ks. Kotlarza – powiedział Krzysztof Wojcieszak.
Rada Rycerzy Kolumba w Pelagowie jest dziesiątą rycerską radą w dekanatach radomskich. W sumie w diecezji radomskiej jest już ponad 30 takich rad zrzeszających ponad tysiąc mężczyzn. Dla porównania, w całej Polsce jest ponad 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie ponad 30 diecezji.
W uroczystości wprowadzenia na urząd nowych funkcjonariuszy uczestniczyli byli delegaci stanowi Rycerzy Kolumba w Polsce: Krzysztof Orzechowski i Andrzej Anasiak, który jest także Najwyższym Kustoszem Rycerzy Kolumba.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.