Coraz więcej tłumaczeń Pisma Świętego
09 marca 2018 | 07:00 | ts (KAI) / mip | Londyn Ⓒ Ⓟ
Cała Biblia została już przetłumaczona na 674 języki świata – wynika z dorocznego raportu Światowego Związku Towarzystw Biblijnych (UBS). Oznacza to, że 5,4 miliardów ludzi ma dostęp do Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu w swoim ojczystym języku.
W ciągu minionych 12 miesięcy liczba przekładów wzrosła o 26. Według stanu na 1 stycznia 2018 Nowy Testament jest dostępny w 1515 językach, czyli o 83 więcej niż przed rokiem. Co najmniej jedna z ksiąg Biblii jest już przełożona na 3324 żywe języki (spośród ok. 7,1 tys. istniejących).
„Biblia dla każdego” to idea, która inspiruje nas do dalszej pracy, powiedział sekretarz generalny UBS, Michael Perreau. Według niego wśród nowych, ubiegłorocznych tłumaczeń jest m.in. wersja turkmeńska. Nowy Testament ukazał się ostatnio w języku tay, którym posługuje się żyjąca w Wietnamie grupa etniczna licząca ok. 1,6 mln członków.
Czytaj także: Katolicy w Londynie chcą otwierać nowe szkoły
Ponadto ukazało się 26 nowych bądź poprawionych przekładów Biblii w tych językach, w których już wcześniej istniały tłumaczenia. Stało się tak dlatego, że języki się rozwijają, dochodzą nowe pojęcia a dotychczasowe tłumaczenia są już przestarzałe. Na przykład w 2018 r. ukazała się tłumaczenie Nowego Testamentu na język ge’ez, który jest językiem liturgicznym w Kościołach katolickim i prawosławnym (niechalcedońskim) w Etiopii i Erytrei.
Towarzystwa Biblijne pracują obecnie nad ponad 400 projektami tłumaczeń na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.