„Credo” chrześcijańskiego ekologa?
19 listopada 2012 | 15:19 | O. Stanisław Jaromi OFM Conv. Ⓒ Ⓟ
Nie raz w tym miejscu zastanawiałem się czy istnieje „chrześcijańska ekologia”? Jak można być jednocześnie chrześcijaninem wśród ekologów i ekologiem pośród chrześcijan?
Ciekawą i inspirującą odpowiedź przyniósł przygotowany przez Kaspra cykl „Lubię=Robię” opublikowany na facebook’owym profilu Święto Stworzenia.
W efekcie wyszło swego rodzaju „credo” chrześcijańskiego ekologa, gdzie sprawy duchowe przenikają się z praktyką działania.
Pokazuje, w jaki sposób bardzo konkretnie można być chrześcijaninem pośród ekologów i ekologiem wśród chrześcijan.
„Chrześcijaństwo nigdy nie oferowało prostych, wygodnych i uładzonych odpowiedzi. Myślę, że takich argumentów, takiej postawy i wrażliwości chrześcijańskich ekologów bardzo potrzebujemy w Polsce – w trudnej dyskusji na temat kryzysu. – napisał autor cyklu – Dodajmy, kryzysu na wielu poziomach, w którym znaleźliśmy się wszyscy, niezależnie od religijnych i politycznych przekonań. Z drugiej strony problemy ekologiczne, klimatyczne, bezpieczeństwa żywieniowego, ochrony życia we wszystkich jego kształtach, nie są kwestią odległą i teoretyczną. One już do nas dotarły. Zatem kim są ci chrześcijańscy-ekolodzy?…”
I dodaje: Chcielibyśmy w przyszłości kontynuować cykl „L=R”. Stąd pytanie: jak można być „bardziej” chrześcijańskim-ekologiem na co dzień? O czym na pewno nie powinniśmy zapomnieć?
Wszystkie 10 propozycji zob. na portalu chrześcijańskich ekologów
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.