Cuda założyciela klasztoru Iony
23 września 2010 | 15:44 | ms, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Życie Kolumbana Starszego obfitowało w cuda i dlatego wyspa Iona stała się miejscem wielu pielgrzymek. W średniowieczu kult świętego był bardzo żywy w całej Europie, a jego święto w Kościele katolickim jest obchodzone 9 czerwca. Kolumban obecnie jest czczony przede wszystkim w Szkocji i Irlandii, gdzie patronuje tamtejszym poetom.
Żywot Kolumbana spisano około 100 lat po jego śmierci. Według podań Kolumban napotkał grupę Pitków, którzy grzebali człowieka zabitego przez potwora i dokonał cudu wskrzeszenia zmarłego. Innym razem uratował zaatakowanego rybaka przez bestię, którą nazwano potworem z Loch Ness. Święty dokonał tego przy pomocy krzyża i modlitwy. Tymi też metodami zdołał otworzyć sobie bramy zamku króla Bruda.
Krzyż na stałe wpisał się w życie mieszkańców wyspy, którzy przyjmowali wiarę dzięki pracy misyjnej i zaangażowaniu Kolumbana.
Po śmierci świetego – kiedy Pitkowie połączyli się ze Szkotami – król Kenneth umieścił jego relikwie w powstałym w latach 848-849 Kościele w Dunkeld. Wtedy też powstała legenda o pochowaniu Kolumbana ze świętymi: Patrykiem i Brygidą, choć w rzeczywistości stało się to znacznie później. Relikwie świętego umieszczono także Szkocji i Irlandii.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.