Cybinka: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Stefanowi Wyszyńskiemu
28 maja 2022 | 10:07 | kk | Cybinka Ⓒ Ⓟ
Przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince 27 maja odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą pobyt bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość poprzedziła konferencja naukowa i Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.
„W Cybince widziałem Polskę w miniaturze. Lud, który się tu modlił, w starym, do niedawna protestanckim zborze, dziś świątyni katolickiej, był uosobieniem wspólnoty narodu. Bo chociaż przywędrowali tu ze wszystkich stron Rzeczypospolitej, to rychło odnaleźli wspólny język. Porozumieli się u stóp ołtarzy Pańskich. Tu opuścił ich lęk przed przyszłością, niepewnością losu, bo tu usłyszeli znane sobie wołanie Kościoła Sursum corda” – to słowa kard. Stefan Wyszyński wypowiedziane w 1951 roku po wizycie w Cybince blisko granicy polsko-niemieckiej.
Bp Tadeusz Lityński podziękował wszystkim, dzięki którym w Cybince stanęła ta tablica i podkreślił, że zawiera bardzo aktualne przesłanie. – My znów żyjemy w czasach bardzo trudnych – najpierw naznaczonych tragedią pandemii, a dziś ataku Rosji na Ukrainę. Może, jak Apostołowie odczuwamy dziś w sobie smutek, bo Bóg wydaje się być nieobecny. Ta tablica może być dla nas wszystkich znakiem, skąd mamy czerpać siły i nadzieję dla naszej codzienności – z nieba – mówił biskup.
– Nasi przodkowie uczyli się tutaj niejako na nowo życia, na nowo budowali więzi między sobą, budowali przyszłość. I dla nas przyszłość jest ciągle niewiadomą, jest wyzwaniem, które często nas po ludzku przerasta – dodał bp Lityński.
Tablicę upamiętniającą pobyt Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Cybince ufundował Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu. W uroczystości wziął m.in. udział dr hab. Karol Polejowski – zastępca prezesa IPN.
Przed Mszą św. odbyła się konferencja naukowa podczas której historyk Kościoła – dr hab. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz przybliżył okoliczności przybycia Prymasa Tysiąclecia do Cybinki. – Mieszkał tu jego kolega kursowy ks. Marian Sawicki, który był tu proboszczem od 1948 roku – wyjaśnia historyk.
– Przypomnijmy, że po 26 stycznia 1951 roku, gdy władza komunistyczna aresztowała wszystkich administratorów apostolskich i właściwie ksiądz kardynał Stefan Wyszyński został ordynariuszem tych Ziem Zachodnich. Administracji apostolskiej największej w Polsce, a nawet w Europie – dodał.
Obchody rocznicy pobytu Kardynała Wyszyńskiego zostały zorganizowane z inicjatywy Posła na Sejm RP – Jacka Kurzępy.
Uroczystość zorganizował burmistrz Cybinki – Marek Kołodziejczyk oraz miejscowy proboszcz ks. Daniel Dudziński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.