Cyganek: 32. Mała Sarepta dla dzieci i młodzieży greckokatolickiej
16 czerwca 2017 | 12:17 | pab | Cyganek Ⓒ Ⓟ
Parafia greckokatolicka w Cyganku gościła 15 czerwca dzieci i młodzież z dekanatów elbląskiego i olszyńskiego archidiecezji przemysko-warszawskiej oraz z parafii w Gdańsku. Byli to uczestnicy 32. Małej Sarepty.
– Celem spotkania dzieci i młodzieży w Cyganku jest wspólna modlitwa i zabawa. W tym roku uczestnicy Małej Sarepty w Cyganku mieli okazję modlić się przed relikwiami św. Mikołaja, które do parafii przybyły w 2016 roku z Bari oraz św. Jozafata Kuncewicza, którego jubileusz 150-lecia kanonizacji obchodzony jest w Kościele greckokatolickim – poinformował ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii św. Mikołaja w Cyganku.
Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem mołebnia do św. Mikołaja, któremu przewodniczył ks. Roman Storoniak z Morąga. Po zakończeniu rozpoczęła się Boska Liturgia (Msza św.), której przewodniczył ks. mitrat Jan Łajkosz, synkel biskupi do spraw katechizacji archidiecezji przemysko-warszawskiej wraz z księżmi z dekanatu elbląskiego. Homilię wygłosił ks. Igor Hubacz. Zwrócił w niej uwagę na potrzebę pamięci o Bogu także w czasie wakacji.
Po zakończeniu liturgii ks. Jan Łajkosz, jako przewodniczący archidiecezjalnej komisji katechetycznej nagrodził laureatów archidiecezjalnego artystycznego konkursu „Jubileusz 400-lecia zgromadzenia Ojców Bazylianów”.
Zgodnie ze zwyczajem, po modlitwie parafianie przygotowali dla dzieci poczęstunek. Z kolei Żuławski Ośrodek Kultury z Nowego Dworu Gdańskiego zorganizował zabawy i atrakcje dla uczestników Małej Sarepty. Starsi uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu historyka Łukasza Kępskiego zatytułowanego: „Historia świątyni św. Mikołaja w Cyganku”.
Mała Sarepta jest spotkaniem dzieci i młodzieży poświęconym modlitwie i zabawie. Swoją nazwę bierze od Sarepty – wakacyjnych obozów rekolekcyjnych dla młodzieży i rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.