Drukuj Powrót do artykułu

Cyganek: 32. Mała Sarepta dla dzieci i młodzieży greckokatolickiej

16.06.2017 , pab, Cyganek, 16-06-2017 Ⓒ ℗

Parafia greckokatolicka w Cyganku gościła 15 czerwca dzieci i młodzież z dekanatów elbląskiego i olszyńskiego archidiecezji przemysko-warszawskiej oraz z parafii w Gdańsku. Byli to uczestnicy 32. Małej Sarepty.

– Celem spotkania dzieci i młodzieży w Cyganku jest wspólna modlitwa i zabawa. W tym roku uczestnicy Małej Sarepty w Cyganku mieli okazję modlić się przed relikwiami św. Mikołaja, które do parafii przybyły w 2016 roku z Bari oraz św. Jozafata Kuncewicza, którego jubileusz 150-lecia kanonizacji obchodzony jest w Kościele greckokatolickim – poinformował ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii św. Mikołaja w Cyganku.

Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem mołebnia do św. Mikołaja, któremu przewodniczył ks. Roman Storoniak z Morąga. Po zakończeniu rozpoczęła się Boska Liturgia (Msza św.), której przewodniczył ks. mitrat Jan Łajkosz, synkel biskupi do spraw katechizacji archidiecezji przemysko-warszawskiej wraz z księżmi z dekanatu elbląskiego. Homilię wygłosił ks. Igor Hubacz. Zwrócił w niej uwagę na potrzebę pamięci o Bogu także w czasie wakacji.

Po zakończeniu liturgii ks. Jan Łajkosz, jako przewodniczący archidiecezjalnej komisji katechetycznej nagrodził laureatów archidiecezjalnego artystycznego konkursu „Jubileusz 400-lecia zgromadzenia Ojców Bazylianów”.

Zgodnie ze zwyczajem, po modlitwie parafianie przygotowali dla dzieci poczęstunek. Z kolei Żuławski Ośrodek Kultury z Nowego Dworu Gdańskiego zorganizował zabawy i atrakcje dla uczestników Małej Sarepty. Starsi uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu historyka Łukasza Kępskiego zatytułowanego: „Historia świątyni św. Mikołaja w Cyganku”.

Mała Sarepta jest spotkaniem dzieci i młodzieży poświęconym modlitwie i zabawie. Swoją nazwę bierze od Sarepty – wakacyjnych obozów rekolekcyjnych dla młodzieży i rodzin.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.