Drukuj Powrót do artykułu

Cyryl wzywa ONZ do pomocy w powrocie chrześcijan Bliskiego Wschodu

22 czerwca 2018 | 11:45 | pb (KAI/Interfax) / pz | Moskwa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. wikipedia

Do udzielenia pomocy chrześcijanom Bliskiego Wschodu w powrocie do domów wezwał sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa prawosławny patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

– Wielka liczba chrześcijan opuściła Syrię, wielu opuszcza Liban. Oczywiście uważam za bardzo ważne, by chrześcijanie powrócili do Syrii, Iraku i Libanu, swych historycznych ojczyzn – powiedział zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego podczas spotkania z Guterresem w Moskwie.

Wyraził nadzieję, że sekretarz generalny ONZ ma świadomość powagi tego problemu, gdyż dużą część swego życia poświęcił pomocy uchodźcom.

Ze swej strony Guterres zauważył, że bez względu na opinię o bliskowschodnich reżimach, także o syryjskim, należy przyznać, iż chroniły one mniejszości religijne. Jednocześnie wyraził swe głębokie przekonanie, że gdy tylko sytuacja w Iraku i Syrii się ustabilizuje, należy pomóc chrześcijanom w powrocie do domów.

Patriarcha mówił także o możliwych katastrofalnych konsekwencjach odchodzenia od norm moralnych, a szczególnie od tradycyjnych wartości rodzinnych. – Nie ma prawa, które mogłoby powstrzymać ludzi, którzy utracili swą ludzką twarz, dlatego zachowanie moralności jest zachowaniem pokoju na naszej planecie – wskazał Cyryl.

Z ubolewaniem mówił o zjawisku agresywnej sekularyzacji, pod której wpływem w wielu krajach niszczone są relacje rodzinne. – Kościół rosyjski nie szczędzi wysiłków, by wspierać wartości rodzinne. Jesteśmy głęboko przekonani, że od tego zależy przetrwanie rodzaju ludzkiego – oświadczył patriarcha.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 czerwca 2018 11:56

Powstaje thriller o św. O. Pio

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.