Cystersi z Sulejowa odkryli stare malowidła
01 września 2001 | 07:10 | js/kg //mr Ⓒ Ⓟ
Cystersi z klasztoru w Sulejowie odkryli przypadkowo stare malowidła, jak się przypuszcza z XVIII w.
Są to trzy dwustronne obrazy przedstawiające m.in. św. Jana Chrzciciela. Na razie trudno określić wartość znaleziska, bo żaden naukowiec ani rzeczoznawca nie widział obrazów. Przeor klasztoru o. Romuald Wróbel przypuszcza, że mogą one pochodzić z pierwszej połowy XVIII w.
Odkrycia dokonano przypadkiem, podczas sprzątania jednego z cysterskich pomieszczeń, w którym niebawem ma powstać centrum informacyjne turystycznego szlaku „Piastowska droga romańska”.
Cysterski klasztor w Sulejowie pochodzi z XIII w. Pierwsi zakonnicy przybyli do tej miejscowości z Francji już w 1177 r. Wtedy też rozpoczęła się budowa kościoła. Świątynię konsekrował abp Pełka w 1232 r. Od tamtego czasu zachowały się prawie nie zmienione szczegóły konstrukcyjne i architektoniczne.
W czerwcu 2001 r. w cysterskim kompleksie klasztornym otwarto turystyczny szlak “Piastowska droga romańska”. Jest to pierwszy punkt trasy, która w przyszłości ma objąć wszystkie województwa, gdzie zachowały się zabytki architektury romańskiej. W Polsce jest ich ok. 150.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.