Drukuj Powrót do artykułu

Czaczkowska: Powinien wypowiadać się w trudnych sprawach społecznych

10 marca 2009 | 10:53 | tk/maz Ⓒ Ⓟ

Przewodniczący Episkopatu – szanując pluralizm poglądów wśród biskupów – powinien odważnie występować na zewnątrz we wszystkich ważnych i trudnych sprawach społecznych – uważa publicystka dziennika „Rzeczpospolita”.

Zdaniem Ewy Czaczkowskiej Kościołowi w Polsce potrzeba dzisiaj przewodniczącego episkopatu, który będzie wśród biskupów „liderem liderów”. “Kto szanując autonomię biskupów i pluralizm poglądów w samym episkopacie będzie odważnie występował na zewnątrz we wszystkich ważnych i trudnych sprawach społecznych. Kto będzie uczestniczył w debatach publicznych, tłumacząc stanowisko Kościoła i dając argumenty samym katolikom. Będzie to czynił zdecydowanie, mądrze, ale jednocześnie w sposób pełny Bożej miłości, z szacunkiem dla inaczej myślących.

Potrzeba przewodniczącego, którego przymioty umysłu, ducha, świadectwo życia podnosić będą autorytet Kościoła w całym społeczeństwie. Potrzeba wreszcie przewodniczącego, który nie będzie zamykał się w jednym środowisku katolickim, dzielił katolików na lepszych i gorszych, ale będzie ludzi łączył.

Chciałabym, aby przewodniczący episkopatu szybko i odważanie reagował na kryzysy w Kościele, a najlepiej je uprzedzał, rozwiązując trudne sprawy w zarodku. I coś jeszcze z medialnego podwórka: aby nie zamykał się na media, a jednocześnie szanował ich wolność:.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.