Czaniec: wieś pradziadów Karola Wojtyły w programie Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II
04 czerwca 2011 | 13:58 | rk Ⓒ Ⓟ
Czaniec – wieś beskidzka w diecezji bielsko-żywieckiej, w której urodzili się prapradziadek, pradziadek oraz dziadek Karola Wojtyły – znalazła się programie tegorocznych obchodów Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II. Impreza pod hasłem „Zatrzymaj się! Masz we mnie przystań” obchodzona będzie w piątek i sobotę 10-11 czerwca.
W ramach obchodów w Czańcu zobaczyć będzie można wystawę pamiątek po bł. Janie Pawle II, przechowywanych przez jego rodzinę, do dzisiaj zamieszkującą okolice Czańca.
Organizatorzy Małopolskich Dni bł. Jana Pawła II przypominają, że kiedy na świat przyszedł Karol Wojtyła, ród Wojtyłów figurował w księgach parafii pw. św. Bartłomieja w Czańcu już od czterech pokoleń.
Prapradziadek Jana Pawła II – Bartłomiej urodził się w 1788 r., jego syn, Franciszek, zasłynął w okolicy jako radny gminy i sędzia pokoju. Syn Franciszka, Maciej Wojtyła po kilkunastu latach opuścił Czaniec i przeprowadził się do pobliskiej wsi Lipnik. W roku 1879 żona Macieja, Anna urodziła pierworodnego syna Karola, ojca przyszłego papieża.
Przy wejściu na cmentarz parafialny w Czańcu znajduje się granitowy obelisk, na którym umieszczone zostało drzewo genealogiczne rodu Wojtyłów. Napis na tablicy przypomina słowa kard. Wojtyły wypowiedziane 23 maja 1974 roku: „Jestem związany z parafią czaniecką przez moich pradziadów”.
W Czańcu podczas Małopolskich Dni zobaczyć będzie można pomnik bł. Jana Pawła II, zwiedzić kościół św. Bartłomieja, budynek, w którym nocował Karol Wojtyła, kiedy kończył swoje piesze wędrówki po Beskidzie Śląskim, oraz cmentarz, na którym pochowani są przodkowie Karola Wojtyły. Ponadto zaplanowano wystawę pamiątek po Janie Pawle zebranych od rodziny Wojtyłów oraz projekcję filmu dokumentalnego o papieżu Polaku.
Organizatorzy przypominają, że zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji pod numerem infolinii: 12-299-0-966 (pn.-pt, 8.00-16.00) lub mailowo: jp2@umwm.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.