Czaple Wielkie: 500 lat kościoła i koronacja obrazu Matki Bożej Bolesnej
18 sierpnia 2023 | 16:00 | dziar | Czaple Wielkie Ⓒ Ⓟ
500-lecie kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja w Czaplach Wielkich oraz koronacja wizerunku Matki Bożej Bolesnej w sobotę 16 września otwierają Rok Jubileuszowy w czapelskiej parafii, połączony z możliwością otrzymania odpustów, przyznanych przez Stolicę Apostolską.
Uroczystościom będzie przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Z inicjatywy i staraniem ks. bp. Jana Piotrowskiego zostały pozyskane dokumenty określające przywileje udzielone przez Ojca Świętego i Stolicę Apostolską – mówi ks. Jacek Wójcicki, proboszcz w Czaplach Wielkich. – Nawiedzający nasz parafialny kościół będą mogli zyskiwać odpusty, spełniając przypisane prawem kanonicznym obowiązki bycia w stanie łaski uświęcającej, uczestnictwa we Mszy św. w naszym kościele – dodaje.
Kościół w Czaplach Wielkich zbudowano w 1523 r., w miejsce drewnianego, który strawił pożar. Jest jednonawowy, z podziałem na nawę główną i prezbiterium, orientowany. Budowla zachowała pozostałości romańskie. Pod koniec XIX w. czapelską świątynię przebudowano do obecnych kształtów, dobudowując zakrystię i przedsionek.
Wizerunek Czapelskiej Matki Bożej Bolesnej w ołtarzu bocznym, namalowany w 1849 r. przez mistrza Wojciecha Eliasza Radzikowskiego otrzyma z okazji jubileuszu oryginalną „koronę wdzięczności”. W dolnym rogu korony zamontowano na stałe siedem czerwonych rubinów jako symbol siedmiu boleści Maryi. Sześć sterczyn korony w kształcie cierni oraz sześć ornamentów kwiatowych zdobi 12 pereł – to odniesienie do wizji z Księgi Apokalipsy. W centralnej części korony – złocona kula z krzyżykiem – bo Maryja to Królowa świata, a w pozostałe ornamenty zamontowane są kamienie opatrzone certyfikatami ze szczególnych miejsc maryjnych: Nazaretu, z Kalwarii, z Kibeho w Rwandzie. Z kolei cztery szafiry to analogia czterech dogmatów maryjnych ogłoszonych przez wieki przez Kościół.
Projektantem i wykonawcą korony jest krakowski złotnik Tadeusz Galant. Perły, rubiny i szmaragdy umieszczone w Koronie Wdzięczności zostały ufundowane przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
Serdecznie zapraszam na uroczystości do Czapel Wielkich i na cały Rok Jubileuszowy, trwający do 15 września 2024 r. – mówi KAI ks. Jacek Wójcicki, proboszcz parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.