Czarny Dunajec: Mateusz Ziółko zaśpiewał na uroczystościach nadania imienia szkole i poświęceniu sztandaru
11 listopada 2023 | 10:59 | jg | Czarny Dunajec Ⓒ Ⓟ
Bp Janusz Mastalski z Krakowa poświęcił 10 listopada sztandar Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Czarnym Dunajcu na Podhalu, a Mateusz Ziółko zaśpiewał dla wszystkich gości uroczystości i całej społeczności tamtejszej placówki edukacyjnej. Wydarzenie miało miejsce 10 listopada.
Uroczystość nadania imienia oraz poświęcenia sztandaru Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Czarnym Dunajcu rozpoczęła się w kościele parafialnym od Mszy św. pod przewodnictwem bp Janusza Mastalskiego.
– Powtórzę wam za papieżem Franciszkiem, który mówił do waszych rówieśników, że szkoła ma być miejscem, gdzie się planuje, ma się jakąś perspektywę. To nie chodzi tylko o to kim będę w przyszłości, ale jakim będę człowiekiem – podkreślał bp Mastalski. Hierarcha dodał także, że jedną z ważnych lekcji w szkole jest posłuszeństwo Jezusowi. – Jesteście powołani do bycia dobrymi uczniami, nie chodzi tu o zdobywanie tylko samych piątek. Mam zrobić wszystko, by nie przysparzać kłopotów, dać z siebie maksimum możliwości. Potrzebna jest też lekcja cierpliwości i pokory oraz roztropności. Ona jest nie tyko ważna dla uczniów, ale także rodziców i nauczycieli – mówił krakowski biskup pomocniczy. Na zakończenie jeszcze raz przywołał słowa papieża Franciszka. – Ojciec Święty odwołał się kiedyś do afrykańskiego powiedzenia, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Pamiętajmy o tym! – prosił bp Mastalski.
Hierarcha podziękował ks. dziekanowi i proboszczowi Krzysztofowi Kocotowi za zaproszenie na uroczystości do Czarnego Dunajca. Poinformował również o tym, że słowa pozdrowienia od mieszkańców i całej społeczności szkolnej przekaże w Watykanie papieżowi Franciszkowi, z którym spotka w ten listopadowy weekend.
Druga część uroczystości miała miejsce już w budynku szkoły. – Wybór patrona zobowiązuje i nakłada na nas troskę o prawdę historyczną, krzewienie postaw patriotycznych i obywatelskich, a przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o bohaterach narodowych – ojców niepodległości i tych lokalnych cichych bohaterach z naszej miejscowości – mówiła dyrektor Teresa Domin. Przyjęła też od Rady Rodziców sztandar szkoły i następnie przekazał go uczniom. Wcześniej sztandar w kościele poświęcił bp Janusz Mastalski.
Radna miasta i zarazem nauczycielka Zofia Kierkowska, prowadząca uroczystość odczytała list od senatora Jana Hamerskiego. Była też korespondencja od ministra edukacji Przemysława Czarnka, którą przekazała Iwona Wontorczyk, dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu. Zaś Bożena Bryl, szefowa nowotarskiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty odczytała gratulacje od kurator Barbary Nowak. Gratulacje społeczności szkolnej złożyli także członkowie Związku Podhalan z Czarnego Dunajca. Obecni byli również przedstawiciele Polonii Amerykańskiej.
Głos zabrał Adam Chlebek, emerytowany nauczyciel związany z placówką, który piastował także stanowisko dyrektora gimnazjum. Towarzyszył mu Władysław Fudala i Dawid Fąfrowicz. Jeden jest wnukiem, a drugi prawnukiem legionisty Macieja Fudali. Przekazali oni do szkoły bardzo cenne pamiątki po polskim żołnierzu.
Kiedy już część oficjalna dobiegła końca, gospodarze uroczystości zaprezentowali ciekawe przedstawienie przenoszące widzów w rzeczywistość XIX i XX wieku, a także pieśni żołnierskie i taniec.
Świętowanie zakończył krótki recital Mateusza Ziółko, który do czarnodunajeckiej placówki przybył także w roli rodzica.
Ponadto podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursów związanych ze świętem SP w Czarnym Dunajcu, m.in. na hasło i logo promujące placówkę.
Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu szczyci się długoletnią i bogatą historią. Jak można wyczytać w źródle dostępnym na stronie internetowej szkoły, jej początki sięgają roku 1750, kiedy to w Czarnym Dunajcu założono szkołę parafialną. Z biegiem lat zmieniała ona swój status, lokalizację i zasięg terytorialny. Do dziś stoją dwa budynki, w których nauczano od roku 1949 – jeden z nich na rynku, drugi – przy obecnej ulicy Mościckiego. Nauka w nich odbywała się przez dziesięciolecia, wreszcie rok 2007 przyniósł oczekiwaną zmianę – uczniowie rozpoczęli edukację w nowoczesnym gmachu na miarę XXI wieku. 5 lat później dołączyli do nich gimnazjaliści, zajmując nowo dobudowane skrzydło. Od 1 września 2019 r. budynek służy ośmioklasowej szkole podstawowej.
Na początku roku szkolnego 2022/2023 koncepcja nadania imienia szkole stała się bardzo konkretna i zbiegła z nadaniem miejscowości Czarny Dunajec praw miejskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.