Czarny Dunajec: w ramach Święta Niepodległości odsłonięcie Grobu Weterana – górala z Legionów
12 listopada 2021 | 10:17 | jg | Czarny Dunajec Ⓒ Ⓟ
W ramach Święta Niepodległości w Czarnym Dunajcu 11 listopada miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie Grobu Weterana, legionisty, Kawalera Krzyża Niepodległości Jana Jachymiaka, który spoczywa na cmentarzu w Czarnym Dunajcu.
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Czarnym Dunajcu rozpoczęły się od uroczystości na tamtejszym cmentarzu. Z udziałem Jarosława Szarka z Instytutu Pamięci Narodowej, władz samorządowych i bliskich legionisty, Kawalera Krzyża Niepodległości Jana Jachymiaka. Rodzina złożyła wniosek przy wsparciu czarnodunajeckiej gminy o sfinansowanie budowy grobu weterana. Ta zyskała akceptację IPN. – Dziś świętujemy odroczoną wdzięczność naszej Ojczyzny, wobec Jana Jachymiaka, Legionisty, Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski, by godnie i parafrazując słowa Henryka Sienkiewicza „z przynależną cnotliwym chwałą i powszechną miłością okryty spoczywał” – mówił Grzegorz Jachymiak, dla którego Jan Jachymiak był dziadkiem.
– Dzisiaj pragniemy każdego Polaka walczącego o niepodległość zawołać po imieniu, tak jak czynimy to wobec legionisty Jana Jachymiaka. To nasz ciągły obowiązek, zwłaszcza teraz, w tak trudnym czasie i problemów na wschodniej granicy. Jednocześnie, tu na Podhalu, rozpiera nas duma, że aż około 500 legionistów z Podhala w 1914 r. wyruszyło do walki za ojczyznę – wspominał Jarosław Szarek.
Grób legionisty, który zyskał statut Grobu Weterana poświęcił i pobłogosławił ks. dziekan Krzysztof Kocot, a symboliczną wstęgę odsłonił wójt Marcin Ratułowski wraz z Jarosławem Szarkiem i Grzegorzem Jachymiakiem. Żołnierze z Garnizonu Kraków-Balice pełnili honorową wojskową asystę w czasie uroczystości na cmentarzu w Czarnym Dunajcu. Jeden z żołnierzy odczytał także list od ministra obrony Mariusza Błaszczaka.
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości w Czarnym Dunajcu była Msza św., którą uświetniła orkiestra dęta przy OSP w Czarnym Dunajcu, a także chór parafialny. Przybyły delegacje różnych organizacji i instytucji z pocztami sztandarowymi.
Punktualnie w samo południe na Rynku uczestnicy Święta Niepodległości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach corocznej akcji „Niepodległa do Hymnu” W śpiewanie włączyli się rowerzyści biorący udział w Rajdzie Niepodległości od Spytkowic poprzez Czarny Dunajec, Rabkę-Zdrój, Nowy Targ do Jordanowa. Miłości dwóch kółek mieli ze sobą flagi narodowe. Rajd zorganizowało Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice na czele z niezastąpionym i niestrudzonym Janem Blańdą.
Podczas uroczystości na Rynku złożono wiązanki kwiatów przy tablicy poświęconej legionistom. Miał miejsce także Apel Poległych.
Ostatnim punktem czwartkowych uroczystości był koncert laureatów VII Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża, który współorganizowało Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu wraz ze Szkołą Podstawową im. Feliksa Gwiżdża w Odrowążu Podhalańskim.
Uroczystości tegorocznej rocznicy Święta Niepodległości miały też miejsce w największych miastach w regionie, w Nowym Targu, Rabce i Zakopanem.
Ciekawą inicjatywą z okazji Święta Niepodległości była wspólna modlitwa motocyklistów, którzy zaparkowali swoje maszyny pod Milenijnym Krzyżem na Litwince w Czarnej Górze. W wielu motocyklach powiewały biało-czerwone flagi. Motocykliści odśpiewali w samo południe również hymn narodowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.