Czas dla Stworzenia w Polsce rozpoczęty
18 września 2017 | 14:56 | o. Stanisław Jaromi OFM Conv. / wer Ⓒ Ⓟ
CZAS DLA STWORZENIA – SEASON OF CREATION to odpowiedź na apel Papieża Franciszka, aby treści jego ostatniej encykliki przełożyć na praktykę życia chrześcijańskiego. W Polsce zadanie podjęli m. in. uczestnicy Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu i zapraszają w dniach 15.09-15.10.2017 do organizowania eventów w swych parafiach i wspólnotach. Szczególnie cenna jest modlitwa o ochronę świata stworzonego oraz za ofiary ostatnich katastrof przyrodniczych. Honorowym patronem akcji jest Prymas Polski abp Wojciech Polak.
REFA na rozpoczęcie akcji zorganizowało w Krakowie koordynowany przez Kaspra Jakubowskiego rodzinny spacer do kamieniołomu Libana na eksplorację dzikiej przyrody w wielkim mieście, wspólną modlitwę i eko-piknik. Zaś w Toruniu nad brzegiem Wisły odbyła się prowadzona przez o. Stanisława Jaromiego modlitwa za doświadczonych huraganem mieszkańców pobliskich Borów Tucholskich i o pojednanie w konfliktach ekologicznych w Polsce. O. Stanisław uczestniczył też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w debacie poświęconej psychologii prośrodowiskowej w ramach Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej a na Międzynarodowym Kongresie Religioznawczym prezentował temat „Nowa duchowość uważna na ubogich i stworzenie według Laudato si’”.
Czytaj także: Pierwsze Dni Stworzenia w Polsce
Dla wspólnot i parafii chcących się zaangażować w działania REFA przygotował materiały pomocnicze opublikowane na portalu swiętostworzenia.pl w tym propozycję specjalnego nabożeństwa o ochronę stworzenia z encykliką Laudato si’. Zaś 28.09.2017 organizuje w Krakowie konferencję poświęconą dzikiej przyrodzie naszych miast, która zakończy się specjalną celebracją na łące papieskiej na krakowskich Błoniach. Będzie to podsumowanie kampanii REFA „Oswajamy przyrodę miasta i okolic”. Taki też tytuł ma specjalna publikacja przygotowana dla wszystkich uczestników konferencji i rodzinnych spacerów będąca przewodnikiem po nieużytkach i dzikiej naturze, gdzie m. in. przyrodnicy zachęcają do marnowania czasu z dziećmi i radosnego poznawania niezwykłych miejsc w okolicy.
CZAS DLA STWORZENIA towarzyszy światowemu dniu modlitw o ochronę świata stworzonego, który zwykle jest obchodzony 1 września, równocześnie z analogicznym dniem w Kościele prawosławnym. W tym roku był on wsparty przez wspólne przesłanie Papieża Franciszka i Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja. REFA organizuje akcję już po raz drugi. O ubiegłorocznych obchodach można przeczytać na naszym portalu.
Czytaj także: Eucharystia, gluten i GMO
Dwa lata temu w specjalnym dekrecie Franciszek pisał: „To okazja, aby podziękować Bogu za wspaniałe dzieło, które Bóg powierzył naszej opiece, błagać o Jego pomoc w ochronie stworzenia, jak i Jego przebaczenie za grzechy popełnione przeciwko światu, w którym żyjemy… Upraszam dla tej inicjatywy wstawiennictwa Maryi, Matki Bożej i świętego Franciszka z Asyżu, którego pochwała stworzeń inspiruje tak wiele mężczyzn i kobiet dobrej woli do życia w chwale Stwórcy i poszanowania stworzenia”. Stąd nasze daty celebracji, gdzie w centrum jest święto św. Franciszka z Asyżu – patrona ekologów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu - REFA i szef portalu www.swietostworzenia.pl. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych centrach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie; obecnie mieszka w Radomsku.