Czechy i Słowacja: wiele oczekiwań od procesu synodalnego
18 października 2021 | 12:14 | ts (KAI) | Praga/Bratysława Ⓒ Ⓟ
O szeroki udział w procesie synodalnym, który 17 października rozpoczął się na etapie diecezjalnym, zaapelowali do wiernych swoich krajów katoliccy biskupi Czech i Słowacji. Chodzi tu o nowy bodziec, „abyśmy wszyscy odnaleźli swoje miejsce we wspólnocie Kościoła, aktywnie uczestniczyli w jego życiu i starali się wypełniać misję Kościoła”, napisali w liście pasterskim hierarchowie czescy. Podkreślili, że do udziału na tym etapie Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zaproszeni są wszyscy katolicy oraz chrześcijanie innych wyznań, wyznawcy innych religii „a także ci, którzy jeszcze nie wierzą w Boga”.
Biskupi oznajmili też, że przetłumaczono na język czeski dokumenty watykańskie, będące podstawą drogi synodalnej, a do włączenia się w nią jest zaproszony każdy, najpierw „przez modlitwę, potem przez słuchanie i wreszcie przez dzielenie się”. Przypomnieli, że „wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za Kościół!”.
Episkopat Czech i Moraw powołali pięcioosobowy zespół narodowy w celu koordynowania pierwszej części procesu synodalnego, która potrwa do kwietnia 2022 roku. Przewodniczyć mu będzie teolog fundamentalny i ekumenista ks. Prokop Brož. W wywiadzie dla pisma ”Katolický týdeník” stwierdził, że już pierwsze reakcje wskazują na to, „iż diecezjalna faza synodu może nam pomóc wyzwolić się od rezygnacji i utraty zapału oraz odkryć nową spontaniczność i otwarcie na Ducha Świętego”.
Hana Pohořalá, była asystentka arcybiskupa Pragi kard. Miloslava Vlka (1932-2017) i – podobnie jak on – członkini Ruchu Focolare, jest również entuzjastką papieskiej inicjatywy, gdyż „żaden Synod nigdy nie rozpoczął się w takiej formie – od wysłuchania ludu Bożego”.
Otwarcie fazy diecezjalnej poprzedziła w Czechach konferencja na temat synodalności zorganizowana 12 października przez Wydział Teologii Katolickiej Uniwersytetu Karola w Pradze. Tematy i dobór prelegentów wyraźnie odzwierciedlały intencje papieża. Począwszy od biblijnej „inspiracji exodusem”, przez wizję „Kościoła jako przestrzeni aktywnego słuchania” i „teologicznych podstaw dialogu”, aż do „Kościoła jako komunii w jej wymiarze teologicznym, diakonijnym i społecznym”.
Nieco mniej konkretne były publiczne zapowiedzi przygotowań do rozpoczęcia diecezjalnej fazy Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Słowacji. Jeszcze kilka dni temu Imrich Gazda, obserwator życia Kościoła i redaktor portalu internetowego „Postoj”, powiedział, że nadal panuje „cisza”. Tuż przed oficjalnym otwarciem procesu synodalnego przez papieża Franciszka arcybiskup Bratysławy i przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji Stanislav Zvolenský powiedział w stacji Catholic TV Lux, że w najbliższych dniach „kapłani i wierni świeccy w diecezjach i parafiach będą wezwani do uczestnictwa w tym procesie synodalnym przez różne formy spotkań modlitewnych oraz przez rozważanie różnych konkretnych kwestii z życia wspólnot”.
Niedawna wizyta Franciszka w Słowacji była „cennym darem otwarcia tego wspólnego pójścia naprzód” – stwierdził arcybiskup. Dodał, że ważnym zadaniem w najbliższych tygodniach i miesiącach będzie „uczenie się, co to znaczy wspólna droga, wspólna modlitwa, wspólna refleksja, stawianie pytań, słuchanie, dialog w Kościele, otwieranie się w modlitwie na działanie Ducha Świętego”.
Rzecznik episkopatu ks. Martin Kramara powiedział w tej samej stacji, że zapoczątkowany przez papieża Synod Biskupów jest „wielkim wyzwaniem, zaproszeniem dla wszystkich do zaangażowania się w ten proces”. Jego zdaniem Franciszek pragnie, aby nie tylko biskupi i księża, ale „każdy wierny” odpowiedział na to zaproszenie. „Aby móc odpowiedzieć w ten sposób”, trzeba „głębiej się zaangażować”, Według rzecznika rozpoczęta droga synodu powszechnego jest także „zaproszeniem do głębszego życia wiarą”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.