Drukuj Powrót do artykułu

Czego dowiedzieliśmy się o amerykańskiej młodzieży z ankiety przedsynodalnej?

16.11.2017 , Baltimore / abd (KAI), CRUX, CNA / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Kościół ma utalentowanych liderów, którzy dokonują niesamowitych rzeczy, mając do dyspozycji ograniczone środki – mówił przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych kard. Daniel DiNardo, podsumowując wyniki ankiet i konsultacji przeprowadzonych w USA przed przyszłorocznym synodem biskupów o młodzieży. W wypełnienie przygotowanego przez Stolicę Apostolską kwestionariusza zaangażowali się młodzi i księża w ponad 100 amerykańskich diecezjach oraz 25 ruchach i wspólnotach.

Podczas dorocznej, jesiennej sesji plenarnej Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych w Baltimore, przewodniczący amerykańskiego episkopatu, kard. Daniel DiNardo zaprezentował wyniki presynodalnych ankiet i konsultacji, przeprowadzonych w diecezjach i wspólnotach na prośbę watykańskiego Sekretariatu Synodu Biskupów.

Omawiając wyniki badań przypomniał, że poznanie potrzeb i doświadczeń młodych ludzi, to dla Kościoła wielkie i ważne wyzwanie, tym bardziej, że młodzież to różnorodna grupa, w której znajdują się zarówno uczniowie, studenci, jak i dorośli ludzie w wieku post-akademickim.

Relacjonując wypowiedzi ankietowanych, hierarcha podkreślił, że młodzi ludzie są dziś zdezorientowani i często nie wiedzą do kogo się zwrócić z prośbą o radę czy konsultacje. Nie czują też, by Kościół towarzyszył im w chwilach zmagań i wątpliwości. Zaznaczył też, że wyniki ankiet pokazują rosnącą świadomość wyzwań, z jakimi dziś zmagają się młodzi, m.in. niestabilności finansowej oraz nadużyć narkotyków i alkoholu.

Kard. DiNardo zwrócił uwagę, że ankiety pokazały także pozytywne aspekty, m.in. wzrost wiary wśród młodych ludzi, zwłaszcza gimnazjalistów i licealistów, którzy rozważają także wybór kapłaństwa albo życia zakonnego. Dużo większym wyzwaniem pozostaje natomiast kontakt ze studentami.

“Należy wykonać wielką pracę na rzecz promowania powołania do życia zakonnego i szerzej: do świętości” – mówił kard. DiNardo.

Czytaj także: 65 tys. odpowiedzi młodzieży na ankietę przedsynodalną

Nawiązując do sytuacji młodych, którzy są z dala od wspólnoty katolickiej, i którzy znajdują się w grupach mniejszości etnicznych i narodowych, kard. DiNardo zwrócił uwagę, że potrzeba większych kompetencji i większego zaangażowania Kościoła w docieraniu do tych osób. Podkreślił to także kard. William Levada, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Młodzi, którzy nie identyfikują się z katolicyzmem ani innymi wyznaniami, stają się coraz bardziej obojętni wobec spraw wiary – mówił kard. Levada.

Kard. DiNardo podziękował młodym ludziom, którzy włączają się w życie Kościoła, za ich entuzjazm i zaangażowanie. Podkreślił, że Kościół ma “utalentowanych liderów, którzy dokonują niesamowitych rzeczy, mając do dyspozycji ograniczone środki”. Zapewnił, że wyniki ankiet i doświadczenia, którymi podzielili się młodzi ludzie, zostaną przekazane do Watykanu.

W zbieranie opinii zaangażowani byli młodzi i kapłani z ponad 100 amerykańskich diecezji i 25 wspólnot, a także dwaj hierarchowie, którzy, z ramienia episkopatu Stanów Zjednoczonych, wezmą udział w synodzie biskupów: kard. Joseph Tobin z Newark i arcybiskup Filadelfii Charles Chaput. Przed rozpoczęciem obrad synodalnych do Rzymu pojedzie także troje młodych Amerykanów, którzy wezmą udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w październiku przyszłego roku w Rzymie z udziałem biskupów z całego świata.

Wersja do druku

Przeczytaj także

16 listopada 2017 09:51

Do 20 listopada można poprzeć inicjatywę #ZatrzymajAborcję

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.