Drukuj Powrót do artykułu

Czego nie wolno księdzu w czasie kampanii wyborczej?

08.12.2018 , pb (KAI/cenco.org), Kisangani Ⓒ ℗

Sample Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

Czego nie wolno księdzu w czasie kampanii wyborczej? – na to pytanie odpowiedział przewodniczący Krajowej Konferencji Biskupiej Konga (CENCO). Abp Marcel Utembi Tapa wydał specjalny „Kodeks postępowania duchownych i osób pracujących w duszpasterstwie podczas kampanii wyborczej”. 23 grudnia w Demokratycznej Republice Konga odbędą się wybory prezydenckie.

Zauważając, że „kampania wyborcza jest okresem dużych napięć społecznych, w czasie którego polityczni przeciwnicy i ich zwolennicy ścierają się, niekiedy gwałtownie”, hierarcha przypomina, że duchowni i inne osoby pracujące w duszpasterstwie nie mogą udzielać głosu politykom w czasie liturgii, uprawiać propagandy wyborczej na rzecz jakiegoś kandydata i udostępniać kościelnych pomieszczeń do dyspozycji polityków w celu prowadzenia kampanii wyborczej.

Duchownym nie wolno również „aktywnie uczestniczyć w [działalności] partii politycznych i stowarzyszeń o charakterze politycznym, jak również w kierowaniu instytucjami państwowymi, bez względu na ich szczebel, które zajmują się organizowaniem wyborów”. Nie mogą także „zakładać partii politycznych lub innych ruchów albo stowarzyszeń o charakterze politycznym, brać w nich aktywnego i bezpośredniego udziału w postaci podejmowania odpowiedzialności w łonie władz czy w postaci kandydowania w wyborach, czy też jako członkowie instytucji przygotowujących wybory”.

Przewodniczący CENCO przestrzega, że kto sprzeciwiłby się „uzasadnionemu zakazowi” może zostać „ukarany słuszną karą, nie wyłączając cenzur” [czyli kar poprawczych, takich jak: ekskomunika, interdykt, suspensa – KAI].

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.