Czeladź: spotkanie przedstawicieli duszpasterstw rodzin z centralnej Polski
26 stycznia 2011 | 09:31 | kjk Ⓒ Ⓟ
Kościół musi zaproponować nowe formy duszpasterstwa dla młodych małżeństw. Okazją może być np. przygotowanie do chrztu dziecka – taką propozycję wysunęli świeccy i duchowni odpowiedzialni za duszpasterstwo rodzin. 25 i 26 stycznia przedstawiciele siedmiu diecezji dyskutują na te tematy w Domu Misyjnym w Czeladzi.
– Nasza diecezja opracowała jednolity sposób przygotowania do małżeństwa. Chodzi o to, by w Mławie, Ciechanowie i każdej innej miejscowości przebiegało ono w podobny sposób – opowiadał w czasie późno wieczornego spotkania przy herbacie ks. Jarosław Kamiński z diecezji płockiej. Podkreślił, że co prawda o rodzinie, małżeństwie i wychowaniu dzieci mówi się w czasie katechizacji szkolnej, ale „dla nastolatka jest to jeszcze ‘mission impossible’, sprawa bardzo odległa i nierealna”. Tymczasem tzw. przygotowanie bezpośrednie ma sens. – Narzeczeni przychodzą na nie jak baranki prowadzone na rzeź, bo proboszcz kazał. A wychodzą zadowoleni, że dowiedzieli się czegoś ważnego, co ich dotyczy – podkreślał ks. Kamiński.
Jego zdaniem do tej formy duszpasterstwa muszą się przekonać też sami księża. – Dzisiaj nie ma potrzeby się zastanawiać, czy jest potrzebne, ale jak je przeprowadzić, by kandydatom do ślubu przekazywać wiedzę na wysokim poziomie merytorycznym i w godnych warunkach – opowiadał przedstawiciel diecezji połockiej.
Jako kontynuację tych spotkań proponował spotkania przed chrztem dziecka. Pomocą dla nich jest obowiązkowy w diecezji modlitewnik dla rodziców czekających na potomka. O spotkaniach nie tylko dla przyszłych, ale również samych małżonków mówiła też Małgorzata Walaszczyk z diecezji warszawsko-praskiej. – U nas na razie przygotowujemy odpowiednich ludzi, którzy takie spotkania poprowadzą. Potrzebna jest kadra – opowiadała.
Podsumowując pierwszy dzień spotkania diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego bp Grzegorz Kaszak zachęcił do tworzenia duszpasterstwa młodych małżeństw. – Idealnie sprawdzają się tu ruchy i stowarzyszenia kościelne, jeśli tylko ich członkowie zechcą wyjść na zewnątrz, poza swoje struktury. Trzeba też pomyśleć o propozycji dla tych, którzy nie czują potrzeby zaangażowania się w jakiś ruch – mówił sosnowiecki biskup, który w środę odprawi dla uczestników spotkania Mszę św. i opowie o Papieskiej Radzie do Spraw Rodziny, w której wiele lat pracował na Watykanie.
W czeladzkim spotkaniu uczestniczą przedstawiciele siedmiu diecezji: płockiej, dwóch warszawskich, łódzkiej, częstochowskiej i sosnowieckiej. – Spotykamy się w podobnym składzie w różnych diecezjach raz w roku, a prócz tego odbywają się spotkania ogólnopolskie – tłumaczy ks. Andrzej Cieślik, duszpasterz rodzin z Sosnowca. Uczestnicy spotkania odwiedzili też ćwiczebną kopalnię w Dąbrowie Górniczej. Poznali też alternatywną dla in vitro metodę naprotechnologii, dzięki której można w wielu wypadkach wyleczyć niepłodność, a która jest akceptowana przez Kościół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.