Czeladź: zakończyła się Sosnowiecka Diecezjalna Pielgrzymka Chorych
09 września 2021 | 01:11 | mw | Czeladź Ⓒ Ⓟ
Zakończyła się coroczna Sosnowiecka Diecezjalna Pielgrzymka Chorych do Matki Bożej Pocieszenia, której obraz znajduje się w kościele św. Stanisława BM w Czeladzi.
Pielgrzymi przybywający do świątyni mogli przed Eucharystią nie tylko skorzystać z sakramentu pokuty, ale także wysłuchać tematycznej konferencji, którą wygłosił ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Ze względu na zbliżające się uroczystości beatyfikacyjne odwołał się do historii życia kard. Stefana Wyszyńskiego:
– Prawdziwą próbą wiary był dla niego czas jego święceń kapłańskich. Przed święceniami trafił do szpitala ponieważ zachorował na poważne zapalenie płuc. Po latach wspominał, że z powodu wyczerpania i choroby miał trudność z utrzymaniem się w pozycji stojącej. Możemy sobie tylko wyobrażać, co wtedy przeżywał ów młody kapłan. Patrząc realnie, młody ksiądz Wyszyński nie rokował nadziei. Wyświęcono go tylko dlatego, żeby z tej nadziei go nie odrzeć. Jak się potem okazało, ludzkie myśli nie zawsze pokrywają się z planami Bożymi – zauważył ks. Karaś wskazując na późniejszą moc ducha Prymasa Tysiąclecia, który okazał się niezłomnym przewodnikiem Kościoła w Polsce w trudnych czasach komunizmu.
Bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz zachęcał zebranych do odkrycia sensu cierpienia w ofiarowaniu go za zbawienie dusz:
– Trzeba walczyć z chorobą, ale mogą przyjść i takie chwile, że mimo tej walki i zaangażowania najlepszych specjalistów, cierpienie pozostanie. I wtedy trzeba pamiętać o pouczeniu Pana Jezusa zapisanym w Dzienniczku św. Siostry Faustyny: „Chcę cię pouczyć, jak masz ratować dusze ofiarą i modlitwą. Modlitwą i cierpieniem więcej zbawisz dusz, aniżeli misjonarz przez same tylko nauki i kazania” (Dz. 1767) – przypomniał bp Kaszak.
Tradycja pielgrzymowania ludzi chorych do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi ma swój początek wraz z utworzeniem Diecezji Sosnowieckiej w 1992 r. Jak tłumaczy ks. Jarosław Wolski, zapoczątkował ją Adam Śmigielski SDB, pierwszy Biskup Sosnowiecki:
– Już mój poprzednik, ks. prał. Mieczysław Oset, wznowił w parafii św. Stanisława wielowiekowy kult Matki Bożej Pocieszenia, która w taki naturalny sposób jest opiekunką ludzi chorych. I właśnie dlatego najpierw bp Adam, a następnie bp Grzegorz spotykają się z chorymi naszej diecezji w tej najstarszej parafii Zagłębia. W okresie pandemii doświadczyliśmy tego, czym jest ograniczenie dostępu ludzi do sacrum, do Boga i jego uzdrawiającej mocy. Myślę, że ta dzisiejsza pielgrzymka jest takim powrotem do źródła. Bo w Bogu jest nasza nadzieja i moc łaski, która właśnie w bólu, cierpieniu i zagrożeniu życia jest naszą obroną – zaznaczył ks. Wolski.
W czeladzkiej świątyni pw. św. Stanisława MB od XVII w. istnieje kult Matki Bożej Pocieszenia. Dekret zezwalający na publiczne oddawanie czci Najświętszej Maryi Pannie w Jej wizerunku wydał 5 maja 1651 r. biskup krakowski Piotr Gembicki. Kult trwał nieprzerwanie do 1923 r., a jego odnowienie nastąpiło w 1988 r. z udziałem metropolity częstochowskiego Stanisława Nowaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.