Czerna: coraz więcej czcicieli szkaplerza
20 lipca 2007 | 08:57 | aw//mam Ⓒ Ⓟ
Z roku na rok zwiększa się liczba czcicieli szkaplerza – powiedział KAI o. Paweł Ferko, prowincjalny animator Rodziny i Bractw Szkaplerznych. W najbliższą sobotę do sanktuarium w Czernej przybędą wierni, by wziąć udział IX Ogólnopolskim Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej.
Z roku na rok zwiększa się liczba czcicieli szkaplerza – powiedział KAI o. Paweł Ferko, prowincjalny animator Rodziny i Bractw Szkaplerznych. W najbliższą sobotę do malowniczo położonego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej sanktuarium w Czernej przybędzie kilka tysięcy wiernych, by wziąć udział IX Ogólnopolskim Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej. Pielgrzymi uczczą też 100. rocznicę śmierci św. Rafała Kalinowskiego, który bardzo ożywił to maryjne nabożeństwo, zapewniając członkom bractw szkaplerznych solidną formację teologiczną.
O. Ferko informuje, że bractwa szkaplerzne wciąż powstają i przyznaje, że coraz trudniej jest mu „wyrobić się” z ich nawiedzaniem. W prowincji krakowskiej jest ich 30. Powstają przeważnie z inicjatywy wiernych, którzy muszą choć rok wspólnie spotykać się na modlitwie, na prośbę proboszcza i przy aprobacie biskupa diecezji. Opieką duchową obejmują je ojcowie karmelici, dlatego o. Ferko jest w ciągłych rozjazdach od Opola po Lublin.
Jego zdaniem ożywienie pobożności szkaplerznej wiąże się z obchodzonym w 2001 r. jubileuszem 750. rocznicy wizji św. Szymona Stocka, w trakcie której Matka Boża ofiarowała mu swą szatę – szkaplerz i zapewniła o szczególnej opiece nad zakonem i osobami, które będą nosić ten symbol.
Zdaniem zakonnika powstawanie bractw szkaplerznych można tłumaczyć kultem, jakim otaczał Matkę Boską Szkaplerzną Jan Paweł II. Kiedyś wyznał, że odkąd przyjął szkaplerz w klasztorze karmelitów w swoich rodzimych Wadowicach, nigdy się z nim nie rozstał. Po śmierci Papieża tysiące wiernych przyjmowało szkaplerz. Klasztor w Czernej, gdzie czczony jest słynący cudami obraz Matki Bożej Szkaplerznej jest szczególnie upragnionym celem ich pielgrzymek. Tysiące ludzi co roku przyjmuje tu szkaplerz, a na rekolekcje przybywają członkowie bractw z całej Polski.
Św. Rafał Kalinowski(1835-1907), który właśnie w tutejszym klasztorze otrzymał święcenia kapłańskie i był związany z Czerną przez około 10 lat, bardzo ożywił kult szkaplerza, opierając go na solidnym fundamencie teologicznym. Przybywali do niego ludzie z terenów dzisiejszej Ukrainy, Czech, Słowacji, Moraw, Węgier i Rumunii. Był ich spowiednikiem, formował zdrową maryjność, powołał III Zakon Karmelitański dla świeckich.
O. Ferko podkreśla, że szkaplerz nie jest talizmanem ani amuletem. Ma przypominać osobie, która go nosi, o naśladowaniu Maryi, co wymaga modlitwy o łaskę i osobistego wysiłku, nie daje więc automatycznej gwarancji zbawienia.
Głównym punktem sobotnich uroczystości w Czernej będzie celebrowana o godz. 11.00 Msza św. pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza z Wrocławia. Na zakończenie Mszy fragmenty relikwii św. Rafała zostaną przekazane przedstawicielom sześciu parafii, które zwróciły się z prośbą o ich uzyskanie.
Osoby pragnące przyjąć szkaplerz, będą mogły to uczynić w godzinach popołudniowych podczas nabożeństwa z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych.
Do Rodziny Szkaplerznej należą ludzie, którzy noszą szkaplerz, czyli szatę Maryi. Noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się on z wierzchniej szaty, którą mnisi karmelitańscy przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy. Najczęściej szkaplerz, składający się z dwóch zszytych ze sobą prostokątów tkaniny, zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowo „scapulae” oznacza barki, ramiona, plecy.
Cześć dla szkaplerza łączy się z objawieniem, jakie miał generał zakonu karmelitów o. Szymon Stock w 1251 r. Matka Boża ukazała mu się, ofiarowała swoją szatę i zapewniła, że kto będzie ją nosił i w niej umrze, za życia będzie chroniony przed niebezpieczeństwami, a po śmierci uniknie ognia piekielnego, zaś jego pobyt w czyśćcu będzie znacznie skrócony. Od tej pory w Europie, a później w całym chrześcijańskim świecie powstawała wielka ilość bractw szkaplerznych, a wśród czcicieli szkaplerza byli papieże, kardynałowie i biskupi, królowie i możnowładcy oraz ludzie ze wszystkich warstw społecznych.
Obecnie nabożeństwo to dotyczy wielu środowisk: zakonników i zakonnic, Świeckiego Zakonu (zwanego niegdyś Trzecim Zakonem), przynależących do Bractwa Szkaplerznego, osób, które przyjęły szkaplerz i żyją jego duchowością oraz osób niezrzeszonych. Wszyscy są zobowiązani do gorliwego życia maryjnością, charakterystyczną dla karmelitańskiej duchowości.
Założycielem bractw szkaplerznych i propagatorem pobożności maryjnej wyrażającej się w znaku szkaplerza był św. Rafał (Józef Kalinowski). Urodził się l września 1835 r. w Wilnie. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie i został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania styczniowego przyłączył się do walczących i był jednym z jego przywódców. Pochwycony przez Rosjan, został zesłany w 1864 r. na dziesięć lat przymusowych robót na Syberii. Po odzyskaniu wolności był wychowawcą bł. Augusta Czartoryskiego. W 1877 r. wstąpił do karmelitów bosych i otrzymał imię Rafała od św. Józefa. Niestrudzenie oddawał się posłudze sakramentu pokuty i kierownictwu duchowemu. Odnowił życie duchowe karmelitów bosych w Polsce. Zmarł w Wadowicach 15 listopada 1907 r. Jest m.in. patronem Sybiraków i kolejarzy.
Szczegółowy program uroczystości w Czernej można znaleźć na stronie www.karmelczerna.pl/spotkanie/urszkapl.html. Natomiast strona internetowa poświęcona jubileuszowi o. Rafała Kalinowskiego to: www.karmel.pl/archiwum/rocznica/index.html.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.