Drukuj Powrót do artykułu

Czerwińsk: Misterium Męki Pańskiej na 100-lecie niepodległości

23 lutego 2018 | 10:57 | Czerwińsk n. Wisłą / eg Ⓒ Ⓟ

Słynne w diecezji płockiej Misterium Męki Pańskiej według scenariusza salezjanina ks. dr. Franciszka Harazima, oglądać można w Wielkim Poście w Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej. Wystawiana na terenie XII-wiecznego opactwa sztuka przez dziesięciolecia cieszyła się dużym zainteresowaniem wiernych. W tym roku w spektaklu znalazły się nawiązania do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Tekst tego dramatu napisał salezjanin – ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina – wybitnego kompozytora ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963), zasłużonego przede wszystkim dla muzyki kościelnej, podpisującego swoje dzieła pseudonimem „Antoni Chlondowski”. Po raz pierwszy Misterium Męki Pańskiej Harazima – Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 r. w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska.

W klasztorze czerwińskim misterium wystawiono pierwszy raz w 1949 r. Od tego momentu Czerwińska Męka wpisała się w tradycję Mazowsza. To wartościowe wydarzenie teatralne ściągało publiczność z całej Polski, było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Przez długie lata wykonawcami Misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą tradycja misterium wygasła.
Kilka lat temu powrócono do tej tradycji.

„W tym roku spektakl ma być także modlitwą i hołdem złożonym Panu Bogu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest on prawie dwugodzinny, wzbogacony muzyką wykonywaną na instrumentach, które występują na kartach Biblii. Pragniemy, aby przeżycie misterium było pięknym doświadczeniem wielkopostnej modlitwy i refleksji, poprzez którą wierny ma możliwość uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa” – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Organizacją misterium zajmuje się Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus”, a w spektaklu biorą udział profesjonalni aktorzy i młodzież ze środowisk salezjańskich. Przedstawienie oglądać można we wszystkie soboty i niedziele Wielkiego Postu.

Dokładny program spektakli znajduje się na stronie: www.misterium.bosko.pl

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.