Czerwińsk: obchody 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem
27 czerwca 2010 | 16:52 | eg Ⓒ Ⓟ
„Przez Czerwińsk na Grunwald” – pod takim hasłem w Czerwińsku w diecezji płockiej odbyły się dwudniowe uroczystości, związane z przemarszem wojsk polskich przez miasto i most w 1410 roku, w drodze na Grunwald. Uroczystej Eucharystii w bazylice Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku przewodniczył w niedzielę 27 czerwca bp Piotr Libera, który w homilii podkreślał, że w stronę Grunwaldu ciągnęła Polska chrześcijańska, szanująca Chrystusa i Ewangelię.
"’Ku wolności wyswobodził nas Chrystus` – przez całe wieki Polacy rozumieli dosłownie ten werset, łącząc go z dziękczynieniem za wiktorię grunwaldzką, a potem wiedeńską i warszawską. Nasi dziadowie i ojcowie pamiętali o Grunwaldzie w dniach chwały i w czasach zaborów. Pobudzali swoją nadzieję wspomnieniem potężnej jagiellońskiej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rozpalali wyobraźnię i tęsknotę zwrotką `Roty`: `Do krwi ostatniej kropli z żył/ bronić będziemy ducha,/ aż się rozpadnie w proch i w pył / krzyżacka (czasem śpiewano: sowiecka) zawierucha`” – przypomniał w homilii ordynariusz płocki.
Podkreślał, że sześćset lat temu przez czerwiński most, w stronę Grunwaldu i Malborka, nie ciągnęła „jakaś nieokreślona, anonimowa Polska, ale Polska chrześcijańska”, mająca za władcę chrześcijańskiego króla Władysława Jagiełłę, pamiętająca jeszcze pogrzeb świętej Jadwigi, „która kazała swoją komnatę na Wawelu ozdobić motywem dwóch splecionych ze sobą liter M, symbolizujących ewangeliczną Marię i Martę, a więc kontemplację i służbę bliźnim, modlitwę i służbę państwu”. „A gdy mąż wynagradzał pieniędzmi chłopów, złupionych przez królewskich dworzan, pytała: `A łzy kto im powróci?`” – cytował bp Libera.
„`A łzy kto im powróci?” – trzeba pytać i dzisiaj w imieniu rodzin wielodzietnych, płacących cenę ubóstwa za to, że bronią Polskę przed `demograficznym samobójstwem`. `A łzy kto im powróci?` – trzeba wołać wobec chorych, ubogich, zmęczonych, starszych ludzi, czekających miesiące na zabieg, na wizytę w specjalistycznym gabinecie lekarskim. `A łzy kto im powróci?` – trzeba mówić wobec tych, którym kolejne rządy obiecywały zbudowanie nad Wisłą, Odrą i Wartą porządnych zbiorników retencyjnych i tam, a którzy dzisiaj kolejny raz zostali dotknięci upokarzającą powodzią” – pytał hierarcha.
Przypomniał również, że pobożny król Władysław Jagiełło przed tą ważną bitwą, „na znak pokuty i zawierzenia pielgrzymował pieszo do klasztoru Świętego Krzyża na Łysej Górze, gdzie na kolanach cały dzień się modlił, pościł i rozdawał jałmużnę”. Wspomniał także swojego poprzednika biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi, który po uroczystej Mszy św., sprawowanej w Czerwińsku w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, jako pasterz diecezji mówił kazanie do zgromadzonego w świątyni wojska o wojnie sprawiedliwej i niesprawiedliwej, przekonywał o słuszności wojny z Krzyżakami i „zapalił serca wszystkich słuchających żołnierzy do obrony Królestwa i ojczyzny i do podjęcia walki z wrogiem”.
Bp Libera akcentował, że uczestnicy tej wyjątkowej Mszy św. „dają wyraz pragnieniu, aby wspomnienie `czerwińskiego mostu` łączyło tamtą Polskę z Polską dnia dzisiejszego, aby także w obecnym pokoleniu trwały wartości, którymi kierowali się m.in. św. Jadwiga, król Władysław, mazowieccy książęta Siemowit i Janusz; „aby trwała Polska ludzi dobrych, mądrych i uczciwych, ludzi sumienia i ludzi ducha, w której Chrystus, Ewangelia i głos Ojca Świętego nadal są szanowane, a nie usuwane w cień, więcej – ośmieszane. Ta Polska istnieje, trzeba ją tylko wciąż wypełniać modlitwą i świadectwem dnia codziennego”, przekonywał bp Libera.
W bogatym programie dwudniowych uroczystości w Czerwińsku znalazł się m.in. wyścig łódek „pychówek” na Wiśle, parada historyczna ulicami Czerwińska, inscenizacja pt. „Most do zwycięstwa”, realizowana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jarmark historyczny w ogrodach salezjańskich i turniej rycerski.
Gwiazdy polskiej estrady zgromadził koncert galowy, podczas którego wystąpili: Rafał Królikowski, Julia Karłowa, Anna Koźniewska, zespół „Moja Rodzina” oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Wspólnie wzięli oni udział w spektaklu pt. „Mieczów dostatek, chorągwi tryumf…”. Z koncertem wystąpił także Zbigniew Wodecki.
Odbyło się ponadto kilka imprez towarzyszących, w tym wystawa historyczna „Boży bojownicy – Jan Żiżka i husyci w wojnie z Zakonem Krzyżackim”, zorganizowana przy bazylice w Czerwińsku przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Miłośnicy spływów kajakowych mogli wziąć udział w międzynarodowym spływie „Grunwald 2010”, inicjowanym przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa, a cykliści – w wyścigu kolarskim. Zorganizowano także wybory „Miss Polonia Mazowsza 2010”.
W uroczystościach rocznicy Grunwaldu uczestniczyli m.in. księża salezjanie z Czerwinska, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświatowych, żołnierze, członkowie Bractw Rycerskich, kompania honorowa 2. Mazowieckiej Brygady Saperów z Kazunia, mieszkańcy Czerwińska i okolic. Organizatorami obchodów wydarzenia „Przez Czerwińsk na Grunwald” byli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta płoński Jan Mączewski i wójt gminy Czerwińsk Michał Walerysiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.