Czerwińsk: zakończyło się XXI Campo Bosco
25 sierpnia 2014 | 13:41 | eg Ⓒ Ⓟ
„E-migranci. Nasza ojczyzna jest w niebie” – pod takim hasłem w Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej odbywało się czterodniowe spotkanie związanej z salezjanami młodzieży z całej Polski. Około 500 uczestników spotkania m.in. świętowało 200. urodziny św. Jana Bosko – założyciela salezjanów i patrona spotkania. Organizatorem imprezy był Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus”.
Miejscem Campo Bosco 2014 było zabytkowe XII-wieczne opactwo w Czerwińsku, wraz z przyległymi terenami. W programie imprezy znalazły się koncerty, warsztaty (muzyczne, filmowe, teatralne, sportowe, dziennikarskie, życia duchowego), prelekcje, konferencje oraz modlitwa – wszystko w duchu św. Jana Bosko, którego 200. urodziny rozpoczęli świętować salezjanie.
Oferta adresowana do młodych była bogata: uczono się na przykład tańca liturgicznego, gry na bębnach, pantomimy, pisania ikon, zumby czy brazylijskiego jiu-jitsu, a w kaplicy – lectio divina czy medytacji ignacjańskiej. Nowością był projekt „Strefa 18+” – propozycja dla wszystkich uczestników posiadających prawo wyborcze, którzy chcieli nocami porozmawiać o poważnych sprawach poważanie, ale i z humorem.
Hasło tegorocznego spotkania „E-migranci. Nasza ojczyzna jest w niebie” skłaniało do refleksji o życiu w kontekście wirtualnego świata, w którym w różnym stopniu młodzi są obecni: „Świat nie kończy się w galerii handlowej. Musi być coś więcej” – przekonywał ks. Przemysław Kawecki, odpowiedzialny za Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy „Emaus”, organizator spotkania.
W sytuacji, gdy portale społecznościowe, konsumpcja i pornografia często atakują młodych ludzi złudną atrakcyjnością, organizatorzy zaprosili do Czerwińska osoby, które dzieliły się z uczestnikami swoim doświadczeniem, życiem i wiedzą. Byli to wykładowcy, ludzie mediów, muzycy i członkowie wspólnot ewangelizacyjnych.
Dariusz Malejonek, Peja, Marika i Patrycja Hurlak dali świadectwo swojego uzdrowienia, a specjaliści od uzależnień opowiadali o przyczynach i skutkach różnego typu nałogów, powołując się na niepokojące dane i konkretne przykłady. Wystąpili m.in. prof. dr hab. Jacek Kurzępa, Rafał Porzeziński i socjolog Maria Rogaczewska.
Nie zabrakło także koncertów. Zagrali Full Power Spirit, Porozumienie, Acoustic Praise. Uwielbienie poprowadziła Inicjatywa Wieczór Chwały z Płocka, oprawę muzyczną liturgii podczas wieczornej Eucharystii przygotowała grupa Kalokagathos, która wykonała dawne pieśni pielgrzymów. Ponadto odbył się nocny maraton muzyczno-teatralny, z muzyką formacji Tabu, kabaretem „Świerszczychrząszcz”, zespołem New Life’m. Poza tym własną interpretację snów, które spisał św. Jan Bosko, pokazał zespół teatralny ITP z Lublina. W programie Campo Bosco znalazł się też monodram „Ptaki spadają” Adama Łoniewskiego.
Campo Bosco 2014 zostało dofinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.