Czesi skontrolują gospodarowanie majątkiem
31 sierpnia 2012 | 15:09 | st (KAI/TS CBK) / br Ⓒ Ⓟ
Na podstawie umowy między episkopatem a zakonami powstanie w Czechach zespół analityczny, któremu przedkładane będą rezultaty gospodarowania diecezji i zakonów – postanowili biskupi czescy.
Wczoraj (30 sierpnia) w Pradze zebrali się oni na nadzwyczajnym spotkaniu plenarnym. Wyrazili też pełne poparcie dla przewodniczącego episkopatu, kard. Dominika Duki, który we współpracy z Radą Ekumeniczną i Federacją Gmin Żydowskich prowadzi rokowania z przedstawicielami władz na temat uporządkowania kwestii majątkowych.
Zdaniem biskupów obecna forma ustawy o uregulowaniu kwestii majątkowych między państwem a Kościołami i innymi wspólnotami wyznaniowymi jest niezwykłą szansą ustanowienia normalnych relacji i odblokowania wielu nieruchomości. Zależy im także na daniu pewności prawnej osobom prywatnym oraz instytucjom wykorzystującym obecnie majątek, historycznie należący do Kościoła oraz na umocnieniu posługi Kościoła w czeskim społeczeństwie. Zdaniem episkopatu proponowane rozwiązanie respektuje wolność Kościołów i związków wyznaniowych, zaś państwo uznaje ich podstawowe potrzeby. Jest ono zgodne z czeską konstytucją oraz Kartą Podstawowych Praw i Wolności.
Czeski episkopat zatwierdził strukturę mechanizmów kontrolnych, które będą używane w zarządzaniu ewentualnie zwróconym majątkiem. Przewiduje się co najmniej kontrolę dwustopniową, przy czym parafie miałyby swobodnie zarządzać majątkiem do 50 tys. koron, a w przypadku wyższych sum – za zgodą swoich diecezji. Jednocześnie na podstawie umowy między Konferencją Episkopatu a Konsultą Wyższych Przełożonych Zakonnych w Kościele katolickim zostanie utworzony zespół analityczny, któremu przedkładane będą rezultaty gospodarowania diecezji i zakonów. Ma on kontrolować, aby gospodarowanie wszystkich podmiotów było zgodne z wymogami przejrzystego zarządzania majątkiem i aby płynący z tego tytułu zysk służył wspieraniu działań duszpasterskich i społecznych Kościoła. Rezultaty pracy tej grupy ekspertów będą regularnie przedkładane przedstawicielom episkopatu i zakonów. „Biskupi są w pełni świadomi, że należyte gospodarowanie majątkiem jest podstawą zapewnienia działalności Kościoła, aby mógł on działać na rzecz dobra społeczeństwa” – czytamy w komunikacie czeskiego episkopatu.
Po odrzuceniu 15 sierpnia przez Senat przyjętej wcześniej przez Izbę Poselską ustawy wróci ona ponownie na forum Izby niższej, gdzie ma być przedmiotem obrad na posiedzeniu rozpoczynającym się we wtorek, 4 września. Rząd premiera Petra Nečasa musi uzyskać w tej sprawie poparcie 101 z 200 członków Izby.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.