Czeski Cieszyn: wyruszyła piesza pielgrzymka z Zaolzia na Jasną Górę
16 lipca 2011 | 08:43 | rk Ⓒ Ⓟ
Od Mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Czeskim Cieszynie i uroczystego błogosławieństwa rozpoczęła się 16 lipca XXI Piesza Pielgrzymka z Zaolzia na Jasną Górę. Około 160 uczestników podążać będzie do maryjnego sanktuarium przez 6 dni. Do pokonania mają 162 kilometry. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa jednego z wezwań z Litanii Loretańskiej: „Przybytku Ducha Świętego – módl się za nami”.
Przed Cudownym obrazem pątnicy zamierzają uklęknąć po południu 21 lipca. Tego dnia do pieszych pielgrzymów z Zaolzia dołączą uczestnicy pielgrzymek – rowerowej i autokarowej – z Czeskiego Cieszyna.
Zaolziańskie pielgrzymki od samego początku organizują Jadwiga i Franciszek Frankowie. Jak podkreślają w rozmowie z KAI, tegoroczna grupa pielgrzymów jest „może mała, ale rodzinna”. „Na trasie, stale będą jeszcze do nas dołączać nowi pielgrzymi. To przede wszystkim pielgrzymka Polaków z Zaolzia, ale idą w niej także także Czesi” – dodaje Franciszek. Modlitwy i nabożeństwa w drodze odprawiane są w języku czeskim i polskim.
Piesza pielgrzymka z Zaolzia zakończy się w czwartek nocnym czuwaniem w kaplicy Matki Bożej. To jedna z nielicznych grup, która dociera do sanktuarium spoza granic Polski.
Zaolzie to cześć Śląska Cieszyńskiego na zachód od rzeki Olzy, która w 1920 roku włączona została do Czechosłowacji. Według różnych szacunków żyje tam obecnie około 40 tys. Polaków.
Obszar ten tymczasowo został przyłączony do Rzeczpospolitej w roku 1938, kiedy wojska polskie siłą zajęły te tereny. Po II wojnie światowej powrócono do sprawy Zaolzia. Ostatecznie dopiero 13 czerwca 1958 rządy PRL i CSRS podpisały w Warszawie oficjalną umowę o wytyczeniu granicy państwowej zgodnej ze stanem z 1 stycznia 1938.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.