Częstochowa: abp Nowak będzie się modlił za swoich zmarłych poprzedników (zapowiedź)
30 października 2009 | 19:41 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada oraz 2 listopada w Dzień Zaduszny abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski będzie przewodniczył modlitwie za zmarłych biskupów częstochowskich.
1 listopada metropolita częstochowski odprawi o godz. 13 Mszę św. w kościele rektorackim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu „Kule”. W krypcie kościoła będzie się modlił za zmarłych biskupów pomocniczych: bp. Antoniego Jacka Zimniaka, bp. Stanisława Czajkę, bp. Tadeusza Szwagrzyka, bp. Franciszka Musiela i bp. Miłosława Kołodziejczyka, a także za zmarłych księży z kapituły częstochowskiej. Po Mszy św. poprowadzi procesję żałobną.
Następnie rano 2 listopada abp Stanisław Nowak odprawi Mszę św. w intencji bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego i bp. Stefana Bareły w krypcie biskupów w archikatedrze pw. Świętej Rodziny.
Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po powołaniu diecezji w 1925 r. Od podstaw tworzył jej struktury. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” („Żal mi ludu”) wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika „Niedziela”. Zmarł 13 lutego 1951 r.
Bp Zdzisław Goliński, był ordynariuszem częstochowskim w latach 1951-63. W swoim zawołaniu biskupim umieścił krzyż i słowa: „Crux victoria”. Na prośbę bp. Golińskiego Stolica Apostolska ustanowiła Kapitułę Katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się w dniach 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.
Bp Stefan Bareła był ordynariuszem częstochowskim w latach 1964-1984. W swoim herbie biskupim miał zawołanie „Veritati et Caritati” („Prawdzie i Miłości”). W czasie pasterskiej posługi wiernie i konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Musiał również zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry.
Bp Bareła był również orędownikiem wznowienia działalności tygodnika „Niedziela”, który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Zmarł 12 lutego 1984 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.