Częstochowa: „Dzień św. Tomasza z Akwinu” w Wyższym Seminarium Duchownym
29 stycznia 2009 | 10:33 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
Wykład o filozofii św. Tomasza z Akwinu i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – złożyły się 28 stycznia na Dzień św. Tomasza z Akwinu. W obchodach wzięli udział m.in. profesorzy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.
„Dzień św. Tomasza z Akwinu” rozpoczął się w auli seminaryjnej od wykładu ks. dr hab. Sławomira Zielińskiego nt. „Teologiczno-fundamentalne metody typu podmiotowego – myśl św. Tomasza z Akwinu”.
Prelegent ukazał myśl św. Tomasza z Akwinu w kontekście filozofii nowożytnej, szczególnie tzw. „przesunięcia antropologicznego” w kierunku podmiotowości. – W myśli nowożytnej nastąpiło przejście od bytu do stawania się człowiekiem. Człowieka zaczynało się rozumieć w świetle jego indywidualnej historii – zauważył ks. Zieliński.
Następnie abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. w intencji wspólnoty seminaryjnej i wszystkich studiujących teologię. W homilii przypomniał, że św. Tomasz z Akwinu nazywany jest „między uczonymi największym świętym, a pomiędzy świętymi największym uczonym”.
Wskazał na św. Tomasza jako na wzór człowieka, wielkiego myśliciela, a zarazem człowieka pełnego pokory przed Bogiem i Słowem Bożym. – Jak wiele w życiu św. Tomasza było pracowitości, uległości Słowu Bożemu, posłuszeństwa Bogu. W jego życiu rozum „klękał w pokorze” przed Słowem Bożym. Św. Tomasz cenił sobie mądrość i wiedzę jako perły i złoto, ale też najpokorniej przyjmował to, co Bóg mówił w swoim Słowie. Atrybuty świętości Tomasza z Akwinu to księga i Krzyż, który rozumiał jako księgę mądrości i miłośc i- mówił abp Stanisław Nowak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.