Częstochowa: inauguracja nowego roku szkolnego w Niższym Seminarium Duchownym
07 września 2016 | 10:32 | jk Ⓒ Ⓟ
Niewątpliwie jest to szkoła elitarna. W tym roku naukę w pierwszej klasie rozpoczęło 6 uczniów. Mowa o Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. We wtorek, 6 września uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego przewodniczył abp Wacław Depo.
„Może nie jesteście szkołą bardzo liczną, ale za to bardzo widoczną w Kościele częstochowskim” – mówił metropolita częstochowski. „Dziękuję wam za to świadectwo” – zakończył swoje wystąpienie abp Depo.
Rektor NSD, ks. Jerzy Bielecki nawiązał do zakończonych niedawno Światowych Dni Młodzieży. Konkretnie do słów wygłoszonych w podkrakowskich Brzegach. Papież Franciszek przestrzegał wówczas młodych przed paraliżującym lękiem, który powoduje zamknięcie i uniemożliwia realizację marzeń.
„W dalszej i bliższej przeszłości wielu młodych miało odwagę, aby zgłosić się do NSD w Częstochowie. Wielu rodziców przyprowadzało swoich synów do tej szkoły. Kapłani mieli odwagę zaproponować 15- czy 16-letniemu chłopcu, aby uczył się w seminarium. Dlaczego dzisiaj jest tylko 6 nowych alumnów?” – pytał ks. Bielecki.
Chociaż nie wszyscy absolwenci „niezwykłej szkoły” wybierają później drogę życia kapłańskiego, to jednak NSD jest miejscem, które ma pomóc w dokonaniu właściwego wyboru. Zostało ono powołane do istnienia, by urzeczywistniać swą tożsamość „wspólnoty wychowującej” m. in. poprzez taki program kształcenia, który zdolny jest ukazać powołanie jaki fundamentalną i wpisaną w naturę wartość osoby ludzkiej.
„Ta szkoła jest jednocześnie uprzywilejowanym miejscem budowania licznych i świętych powołań do kapłaństwa, szczególnym miejscem formacji młodzieży ożywionej duchem ewangelicznym i zdolnej do podjęcia ważnych zadań w Kościele i społeczeństwie” – wyjaśniał ksiądz rektor.
Przełożony placówki zwrócił się także z prośbą skierowaną do wszystkich uczestniczących w uroczystej inauguracji: ”Niech nasze niższe seminarium będzie – zgodnie z nauką Kościoła – ośrodkiem wspólnego wysiłku w służbie powołań, punktem wyjścia i łączności oraz symbolem działania, które w naszej archidiecezji dotyczy przyszłości kapłaństwa, życia religijnego i misji”. Ks. Bielecki zakończył swoje przemówienie słowami: „Św. Józefie, Opiekunie Kościoła, strzeż młody Kościół przy ul. Piotrkowskiej w Częstochowie w roku szkolnym 2016/2017”.
Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie rozpoczęło swoją działalność l września 1951 r. pod nazwą: Częstochowskie Seminarium Duchowne – Wydział Przygotowawczy. Założycielem szkoły był bp Zdzisław Goliński.
Historię szkoły można podzielić na 3 okresy. Pierwszy to działalność w okresie Polski Ludowej do roku 1991; drugi okres to wejście w życie ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r., na mocy której osoby prawne i fizyczne mogą zakładać i prowadzić szkoły niepubliczne. Oznacza to przyznanie Niższemu Seminarium Duchownego uprawnień szkoły publicznej aż do odwołania: wreszcie trzeci okres zaczyna się 1 września 2002 r. wraz z przekształceniem Niższego Seminarium Duchownego – Liceum Ogólnokształcącego z 4-letniej szkoły ponadpodstawowej na 3-letnią szkołę ponadgimnazjalną.
Placówka realizuje rozszerzonym program nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. Ponadto uczniowie uczą się aż 4 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i łacińskiego. Oprócz nauczania przedmiotów przewidzianych przez prawo oświatowe, alumni mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Obecnie działają w szkole koła: historyczne, sportowe i dziennikarskie.
Niższe Seminarium Duchowne prowadzi internat. Szkoła dysponuje m. in. nowoczesną salą informatyczną, własną biblioteką oraz dużą salą gimnastyczną, boiskiem piłkarskim, kortem tenisowym i stołówką.
W ponad 60-letniej historii swojego istnienia mury szkoły opuściło ponad 1000 absolwentów z różnych części Polski, np. z Warszawy, Zakopanego czy Kołobrzegu. Ponad 360 z nich przyjęło święcenia kapłańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.